Kot so pojasnili, je predstavljala zaznava teh gravitacijskih valov zadnji še nepreizkušen element splošne teorije relativnosti Alberta Einsteina, tako da bo ta korak bistveno prispeval k razumevanju nastanka vesolja.

Gravitacijski valovi potujejo skozi prostor in čas, opisujejo pa jih kot "prve tresljaje velikega poka". Njihovo odkritje potrjuje integralno povezavo med kvantno mehaniko in splošno relativnostjo, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Valove so odkrili s pomočjo teleskopa, ki je pregledoval določen del vesolja zunaj naše galaksije, znan kot Južna luknja, kjer je manj zvezdnega prahu ter drugih snovi, ki bi motile zaznave teleskopa.

Znanstveniki menijo, da odkritje podpira teorijo kozmične inflacije, ki je bila prvič predlagana v osemdesetih letih prejšnjega stoletja in trdi, da se je vesolje v prvi bilijoninki bilijoninke biljoninke sekunde nenadno razširilo na velikost frnikole, nato pa se je z upočasnjeno hitrostjo širilo vseh 14 milijard let in se bo še naprej.

Teorijo so predlagali, da bi pojasnili razloge, zakaj se nekatera opažanja ne skladajo s teorijo velikega poka. Problematično je bilo vprašanje, zakaj je globoko vesolje videti približno enako v vse smeri. Predlagani odgovor je bil, da je nagla širitev na začetku velikega poka zgladila neenakomernosti.

Čeprav bodo odkritje morali še dokončno potrditi drugi znanstveniki, se po pisanju britanskega BBC že omenja celo možnost za Nobelovo nagrado.