Podrobnosti sprememb sicer še niso znane - ministrstvo je ICANN pozvalo, da skupaj s »svetovnimi akterji« določi ustrezen organ oz. širšo skupino deležnikov, ki bi nadomestili vlogo ZDA na tem področju.

Po poročanju britanskega BBC naj bi organ vključeval tako predstavnike vlad kot tudi zasebnih podjetij. Na ministrstvu so sicer zapisali, da vloge ne bodo predali kakršnikoli vladni oziroma medvladni organizaciji. Nov organ naj bi bil vzpostavljen najkasneje do septembra prihodnje leto, ko preneha obstoječa pogodba med organizacijo ICANN in ameriško vlado.

Pozivi k prenehanju ameriškega nadzora nad internetom - ICANN namreč v imenu ZDA upravlja s sistemoma spletnih domen in internetnih naslovov, ki sta ključna za delovanje interneta - se kopičijo že dobro desetletje. Še dodatno pa so zahteve mednarodne skupnosti podžgala razkritja glede spornih aktivnosti ameriške organizacije za nacionalno varnost NSA.

Zanikajo, da bi podlegli mednarodnim vplivom

Ameriških oblasti sicer zanikajo, da bi podlegle mednarodnim pritiskom - kot so zapisali na ministrstvu, je bila internacionalizacija organizacije ICANN načrtovana že vse od njene ustanovitve leta 1998.

»Napočil je pravi trenutek za začetek te tranzicije. ICANN kot organizacija je dozorela, prav tako pa se je oblikovalo tudi mednarodno soglasje za večdeležniški model upravljanja z internetom,« so zapisali.

ZDA nadzor nad ključnimi deli medmrežja izvajajo že vse od začetkov interneta v šestdesetih letih prejšnjega stoletja - začetki interneta namreč segajo v ameriško vojsko, ki je v strahu pred jedrskim napadom želela oblikovati računalniško omrežje, ki bi bilo sposobno delovati kljub izpadu posameznih delov.

EU pozdravila odločitev

Potezo ZDA so danes že pozdravili v EU. Podpredsednica Evropske komisije Neelie Kroes je ob tem zapisala, da bosta naslednji dve leti ključni za reformo upravlja z internetom.

Že februarja pa je komisija predstavila tudi lasten predlog reforme upravljanja z internetom. Med predlagane ukrepe sodita določitev jasne časovnice za globalizacijo organizacije ICANN ter okrepitev globalnega foruma za upravljanje interneta IGF. Komisija se zavzema tudi za boljšo stabilnost, varnost in preglednost interneta.