Malezijska policija je v soboto preiskala domova pilota in kopilota pogrešanega letala boeing 777-200ER. Prav tako so se policisti pogovorili z njunimi družinskimi člani, preučujejo pa tudi pilotov simulator letenja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Malezijski premier Najib Razak je v soboto sporočil, da so bili komunikacijski sistemi na letalu najverjetneje onemogočeni. To je usmerilo pozornost na oba pilota. Glavni pilot, 53-letni Zaharie Ahmad Shah, je po poročanju medijev doma sestavil svoj lastni kompleksni simulator letenja, a vendarle zaenkrat preiskovalci niso našli še ničesar, kar bi nanj vrglo senco dvoma.

Pod drobnogledom tudi inženirji

Preiskava se je osredotočila tudi na inženirje, ki bi lahko imeli stik z nesrečnim letalom, preden je 8. marca vzletelo iz Kuala Lumpurja. A vladna izjava poudarja, da gre za »običajne postopke« za tak primer. »Javnost pozivamo, naj ne dela prehitrih zaključkov v zvezi s policijsko preiskavo,« so sporočili.

Malezijske oblasti vztrajajo, da se v iskanju morebitnih uporabnih informacij o tem, kaj bi se lahko zgodilo letalu, osredotočajo na prav vse potnike in člane posadke. Morebitnega motiva zaenkrat še niso našli.

Je letalo pristalo?

Pogrešano malezijsko letalo bi bilo lahko na tleh, ko je poslalo zadnji signal satelitu, so še razkrili uradniki. Zadnji ping je satelit zaznal na Indijskim oceanom, sedem ur po tem, ko se lahko več ni oglašalo kontrolorjem letenja.

Maleziji pri iskanju letala pomagajo druge države

Iskanje letala ali njegovih ostankov je zaenkrat neuspešno. Malezijske oblasti pri iskanju za pomoč prosijo več tujih držav. Obrnili so se na Kazahstan, Uzbekistan, Kirgizistan, Turkmenistan, Pakistan, Bangladeš, Indijo, Kitajsko, Mjanmar, Laos, Vietnam, Tajsko, Indonezijo, Avstralijo in Francijo, navaja uradna izjava, ki jo povzema nemška tiskovna agencija dpa.

V soboto je Najib napovedal konec iskanja v Južnokitajskem morju. Novi satelitski in radarski podatki so namreč pokazali, da je letalo, namenjeno v Peking, spremenilo smer letenja in se je usmerilo proti zahodu.

Iskalna akcija se tako sedaj usmerja na Indijski ocean. Osredotočajo se na dva možna koridorja, in sicer od meje s Kazahstanom in Turkmenistanom preko severne Tajske ter južno od Indonezije v južnem Indijskem oceanu.

Nekateri mediji sicer poročajo, da naj bi po ameriški oceni letalo letelo južno proti Indijskemu oceanu, kjer mu je predvidoma zmanjkalo goriva in je strmoglavilo. Zračni prostor bolj severno je namreč precej bolj obljuden in bi letalo tam najverjetneje zaznali.

Indija je medtem danes sporočila, da je zaenkrat na željo malezijskih oblasti prekinila iskalno akcijo. Iskanje bo spet steklo, ko bo Malezija sporočila nova območja iskanja, so pojasnili v indijski vojski.