Kot je na novinarski konferenci dejal poslanec SDS Vinko Gorenak, jih je k zahtevi za sklic izredne seje spodbudilo tudi "zelo slabo" odzivanje vlade na aktualno dogajanje v zvezi s Komisijo za preprečevanje korupcije (KPK). Po njegovih besedah SDS v predlaganih sklepih ponuja rešitev iz sedanje zagate, v kateri se je znašla država.

Poleg omenjenega prenosa represivnih nalog v SDS zagovarjajo tudi sprejem zakonodaje, ki bi nadzor nad premoženjem funkcionarjev prenesla na računsko sodišče. Preventivne naloge s področja korupcije pa bi se lahko, tako Gorenak, opravljale v samostojni organizacijski enoti, ki bi bila sestavni del notranjega ali pravosodnega ministrstva.

Gorenak: Pri imenovanju senata KPK hude nepravilnosti

V SDS se zavzemajo tudi za poenotenje opredelitev koruptivnih dejanj, kot je to urejeno v primerljivih državah EU. Z enim od sklepov, ki jih predlaga največja opozicijska stranka, pa bi DZ ugotovil, da KPK v sedanji organizacijski obliki in s sedanjimi pooblastili ne zagotavlja izvajanja njenega osnovnega poslanstva.

Gorenak meni, da je pri imenovanju novega senata KPK prišlo do hudih nepravilnosti, kar bo "garancija za neuspešno delo komisije". Po njegovih besedah je podobno potekalo tudi imenovanje senata v primeru prejšnjih dveh komisij. Vodstva KPK plačujejo davek tistemu, ki jih tja postavi, to pa je tranzicijska levica, je dejal.

Vladajoča tranzicijska levica si je z nepravilnostmi in zlorabami v postopku izbire predsednika KPK ponovno zagotovila predvsem sebi politično lojalnega in naklonjenega predsednika, ki bo v prvi vrsti izpolnjeval njene želje, so kritični v SDS. Kot pravijo, se je še enkrat izkazala realnost politične prepletenosti in spolitiziranosti imenovanja vodstva KPK.

»KPK unikum v EU«

Po Gorenakovih besedah je slovenska KPK unikum v EU. SDS zato vladi predlaga, naj področje boja proti korupciji uredi po zgledu skandinavskih držav, kjer, tako Gorenak, nimajo tovrstne komisije, imajo pa učinkovito policijo in tožilstvo ter pravično in učinkovito sodstvo.

Delovanje KPK v SDS ocenjujejo kot nesprejemljivo arbitriranje, kar naj bi se še posebej pokazalo v primeru podeljevanja poceni letalskih vozovnic Adrie Airways. Po Gorenakovih besedah različne lestvice merjenja koruptivnosti pokažejo, da najmanj korupcije beležijo v državah, kot sta Danska in Švedska, kjer nimajo posebnih organov, podobnih KPK.

V SDS pričakujejo, da bo DZ pozval premierko Alenko Bratušek in njeno ministrsko ekipo, naj pripravi take zakonske rešitve na področju boja proti korupciji in krepitve integritete, ki bodo zagotavljale dejansko učinkovitost, ne pa zgolj dajale videza učinkovitosti.

Pahor pripravlja nov krog iskanja namestnikov predsednika

Če predlogi SDS ne bodo naleteli na razumevanje DZ in vlade, "potem bomo lahko rekli, da je vso to hihitanje, vse to smejanje, privoščljivost, kritike, ki jih sedaj izrekajo vse politične stranke razen Pozitivne Slovenije, navaden blef. Potem želijo tako stanje imeti tudi naprej," je še opozoril Gorenak.

Predsednik republike Borut Pahor sicer začenja nov krog, s katerim namerava poiskati nova namestnika predsednika KPK. Nov razpis je potreben, ker sta Jurij Ferme in Darko Stare, ki ju je Pahor imenoval na položaj namestnikov, odstopila, še preden sta nastopila funkciji.

Kot razlog sta Ferme in Stare navedla zaplete ob imenovanju novega senata KPK. Kmalu po njegovem imenovanju se je namreč izkazalo, da je novi predsednik KPK Boris Štefanec le dan pred imenovanjem izstopil iz PS. Štefanec vztraja pri svoji odločitvi, da s položaja ne bo odstopil.

SDS je v tem tednu zoper člane izbirne komisije za izvedbo postopka izbire predsednika KPK policiji in okrožnemu tožilstvu naznanila sum storitve kaznivega dejanja uničenja listin in preprečitve dokazovanja.