V svežnju bo iz Nove Ljubljanske banke (NLB) prenesenih za okoli 153 milijonov, iz Nove Kreditne banke Maribor (NKBM) pa za okoli 211 milijonov evrov terjatev.

Prenos teh terjatev poteka vzporedno s prenosom prvih dveh svežnjev, ki sta se začela januarja in februarja, kot je bilo načrtovano, zaradi nezadostne urejenosti dokumentacije še nista zaključena, pravijo v DUTB.

V prvem svežnju so po navedbah DUTB največji in najbolj nujni primeri obeh bank, v drugem in tretjem pa večina ostalih terjatev za prenos. V DUTB so znova poudarili, da niso bili vključeni v odločanju o tem, katere terjatve se prenesejo in po kakšni ceni. Za prenesene terjatve je NLB in NKBM izplačala za dobro milijardo evrov svežega kapitala v državnih obveznicah.

V prvem svežnju je bilo za okoli 927 milijonov evrov terjatev (194,2 milijona z NKBM in 732,7 milijona z NLB) do 42 podjetij, v drugem pa za okoli 520 milijonov evrov terjatev (248,8 milijona z NKBM in 271,1 milijona z NLB) do 51 podjetij.

Predvidena sta še dva svežnja terjatev, in sicer v četrtem za 1,1 milijarde evrov (329,7 milijona z NKBM in 773 milijonov z NLB) do 130 podjetij, v petem pa za okoli 387 milijonov evrov (38,7 milijona z NKBM in 348,6 milijona z NLB) do 112 podjetij.

Skupno bo tako prenesenih za 1,02 milijarde evrov terjatev z NKBM in 2,28 milijarde evrov terjatev iz NLB do 427 podjetij.

V DUTB pojasnjujejo, da so se za prenos terjatev v fazah z vlado in Banko Slovenije ter bankama dogovorili, da bi imeli banki dodaten čas za ustrezno pripravo dokumentacije. Prenos sicer poteka tako, da predstavniki DUTB najprej opravijo pogovor s skrbniki v bankah, hkrati pa poteka fizični prenos dokumentacije, ki se tudi skopira. Že v času prenosov strateške odločitve o posameznem primeru sprejema DUTB.

Na DUTB sicer upravljajo vsak primer posebej, in sicer skrbniki primerov pripravijo predloge za upravljanje, ki jih nato obravnavata dva kreditna odbora, eden na ravni izvršnih direktorjev, drugi na ravni upravnega odbora. Doslej so odločili o 76 primerih.

"Zaradi množičnosti in zapletenosti primerov - DUTB naj bi jih po prevzemu terjatev Abanke upravljala prek 500 - pa lahko pričakujemo, da bodo postopki dolgotrajni, zakon za pregled posameznih terjatev DUTB omogoča šestmesečni rok," pravijo na DUTB.

V nujnih primerih morajo o primerih odločati tudi, če še nimajo popolne dokumentacije. Takrat si pomagajo s kreditnima odbora NLB in NKBM. Na DUTB sicer priznavajo, da pride do primerov, ko so ukrepi, ki jih priporočita banki, "v nasprotju z našimi cilji".