Še prihodnji teden se ambiciozni študenti lahko prijavijo v pripravniški program Steiermärkische Sparkasse banke v Gradcu, ki so ga poimenovali Best of South-East. Program je bil zasnovan pred sedmimi leti za vse študente prava in ekonomije v državah nekdanje Jugoslavije. V obdobju pripravništva skušajo študente vpeljati v svoj sistem in jim pokazati vse vidike bančništva – v tem duhu jih zato tudi vodijo skozi vse svoje sektorje.

Prepoznavajo najboljše

»To je le eden od projektov, skozi katerega želi banka izražati svojo družbeno odgovorno vlogo v regiji,« pojasnjuje Aleksander Klemenčič, član uprave banke Sparkasse, ki je do nedavnega več let delal v Steiermärkische Sparkasse. »Dejstvo pa je, da če želi banka tudi v prihodnje uspešno poslovati v regiji, kjer je prisotna, potrebuje dobre kadre in ta program je eden od načinov, da jih prepozna in usposobi.«

V program se lahko prijavijo študenti z odličnim znanjem angleščine in dobrim znanjem nemščine, ki želijo štipendijo in imajo nato dva meseca usposabljanja v banki, ali študenti, ki želijo opraviti pripravništvo, ki pa traja enajst mesecev. Študenti gredo praktično skozi vso banko, torej vse njene sektorje, in si pridobijo res široko prakso. »Na eni strani se naučijo uporabljati strokovni jezik, po drugi strani pa si izjemno razširijo obzorje. Moji kolegi se namreč zelo trudijo, da tem mladim ljudem ob študiju omogočajo obiskovanje kulturnih in športnih prireditev. Ob vsem tem pa jim z obiskovanjem različnih družabnih dogodkov pomagajo pri gradnji socialne mreže.

»To je izjemnega, skoraj neprecenljivega pomena. Pomembno je namreč, da poznaš ljudi, ki jim lahko zaupaš, jih prosiš za nasvet ali pomoč. Hkrati pa želimo tudi nadgraditi njihove vrednote in vodstvene sposobnosti. Poleg visoke stopnje strokovnosti vodja potrebuje še socialne kompetence, da razume svoje podrejene. Ujeti ravnovesje med zahtevo banke po dobičkonosnosti in ustrezno skrbeti za svoje sodelavce je danes po mojem mnenju največji izziv menedžmenta.«

Za začetek dve priporočilni pismi, motivacijsko pismo...

In kakšna je bila izkušnja Jana Ražna, absolventa Pravne fakultete Univerze v Ljubljani, ki je večfazni izbor tudi ob pomoči svetovalcev Kariernih centrov univerze v Ljubljani uspešno opravil sredi minulega leta, študijsko leto 2013/14 pa že začel na univerzi v Gradcu? »Steiermärkische Sparkasse banka ima kar visoke zahteve in merila, po katerih izbira svoje kandidate. Za prijavo sem potreboval dve priporočilni pismi, motivacijsko pismo, certifikat o znanju nemškega jezika na ravni C1, ki ni starejšega od enega leta, izpis ocen ter nekaj administrativnih dokazil. Ko sem to odposlal v Gradec, so tam opravili prvo selekcijo.«

Nato so ga povabili na razgovor na sedežu Sparkasse banke v Ljubljani. »Pred tem smo kandidati dobili navodilo, naj za razgovor pripravimo predstavitev o tem, kako bi rešili problem brezposelnosti med mladimi. Najprej sem bil nekoliko presenečen, ker je to problematika, s katero se trenutno ukvarjajo vlade po vsej Evropi, ampak ko sem začel o tem razmišljati, sem prišel do ideje, s katero sem bil zadovoljen. In očitno je bila všeč tudi njim, saj so me povabili na naslednji, zadnji razgovor.«

Kako zmanjšati brezposelnost med mladimi v petih minutah

Tretji krog izbora je potekal v Gradcu, svojo idejo pa so morali kandidati nadgraditi s predlogi uresničitve projekta, oblikovati torej nekakšen poslovni načrt s predvidenimi stroški, časovnim okvirom in oceno, koliko služb bi s projektom ustvarili. Za pripravo predstavitve so imeli mesec dni časa, vendar pa so samo izvedbo v zadnjem krogu še zaostrili. Medtem ko so na prvi predstavitvi v Ljubljani imeli kandidati deset minut časa, uporabili pa so lahko deset folij, so morali v Gradcu dopolnjeno idejo predstaviti v samo petih minutah, na treh folijah in v nemščini.

»Kot zanimivost naj povem, da je zadnji razgovor potekal v Gradcu za vse kandidate, vendar nam je banka krila potne stroške in do tri nočitve v hotelu. Prijateljica iz Makedonije, ki tudi zdaj opravlja prakso z menoj, je takrat priletela kar s Švedskega, kjer je bila na izmenjavi,« je zelo slikovito opisal izborni postopek Jan Ražen.

»Sodelovanje na tovrstnih razpisih toplo priporočam vsakomur. Izkušnje, ki si jih s tem pridobiš, so neprecenljive.« Jan zdaj na graški univerzi študira ekonomijo, ker je presodil, da mu bodo ta znanja pri delu koristila, zaveda pa se tudi tega, da mora biti posameznik za uspešno opravljanje nalog na katerem koli delovnem mestu spodoben prepletati in uporabljati različna znanja.