Tatjana Fink, ki je prišla na čelo Trima že po osamosvojitvi in ga skupaj s preostalimi vodstvenimi kadri ter s pomočjo Probanke prevzela na samem vrhuncu njegove moči, ga je včeraj zapustila zgolj s kratkim pismom svojim sodelavcem. Po 22 letih so jo namreč na zahtevo bank z mesta predsednice uprave razrešili nadzorniki, ki jih je lani imenovala Probanka, do nedavna največja zaveznica Finkove.

Toda po neuradnih informacijah se predsednik nadzornega sveta Trima Bogdan Topič, ki je začasno prevzel vodenje Trima, s Finkovo še ni dogovoril o pogojih njene razrešitve. Med drugim niti o tem, ali in koliko odpravnine bo prejela. Ker so jo nadzorniki razrešili iz nekrivdnih razlogov, pa ji bo moral Topič ponuditi tudi nadomestno zaposlitev v Skupini Trimo.

Bankirji v Trimo poslali Mihajlovića

Topič bo imel pri začasnem vodenju Trima sicer bistveno manj pooblastil kot Finkova, saj bo za sprejem poslovnih odločitev potreboval tudi soglasje prokurista oziroma še enega člana uprave. Konec lanskega leta so namreč v Trimu spremenili statut in uvedli tako imenovano načelo štirih oči. Predlog bank za imenovanje prokurista so nadzorniki na ponedeljkovi seji že podprli. Po neuradnih informacijah naj bi to funkcijo prevzel predsednik nadzornega sveta Intereurope Igor Mihajlović, ki je pred leti že sodeloval pri sanaciji šempetrske Letrike. Več bank z NLB na čelu naj bi si sicer prizadevalo, da bi Mihajlović prevzel tudi vodenje uprave Trima. Mihajlović teh informacij včeraj ni želel komentirati, po neuradnih informacijah pa naj bi bankam svojo odločitev sporočil šele, ko se bo spoznal z razmerami v trebanjski skupini.

Nadzorni svet Trima je že na ponedeljkovi seji imenoval tudi kadrovsko komisijo, ki bo v kratkem objavila razpis za novega predsednika uprave. Toda postopek izbora bodo zaključili novi nadzorniki. Delničarji Trima bodo namreč 28. marca odločali o povečanju števila nadzornikov s petih na šest članov (dva člana predstavljata zaposlene) ter razrešitvi vseh treh sedanjih predstavnikov kapitala, ki so bili imenovani na predlog Probanke. Predvidoma bodo po enega predstavnika v nadzornem svetu dobile NLB, Abanka (Blaž Angel) in Probanka, četrtega člana pa naj bi predlagale preostale banke.

Čeprav bo Topič Trimo predvidoma vodil le dva meseca, je odločitev bankirjev, da mu zaupajo vodenje družbe, kljub temu presenetljiva. Spomnimo namreč, da je prav Topič bankam pri sanaciji Trima lani pripravil nemalo presenečenj in jim oteževal prevzem družbe. Med drugim je v svoje roke vzel celo iskanje strateškega partnerja, in to kljub napovedim bank, da bodo po dokapitalizaciji Trimo prodajale same. Toda Topiču se načrti niso izšli, saj so bankirji ponudbo irskega Kingspana, ki naj bi ga zanimali zgolj patenti Trima, zavrnili.

Trnova pot do sanacije

Nova uprava bo imela zagotovo težko delo, saj Skupino Trimo še vedno bremeni okoli 60 milijonov evrov posojil in je na robu insolventnosti. Bančna dokapitalizacija v višini štiri milijone evrov ter sklenjen dogovor o dolgoročnem reprogramu posojil sta bila sicer nujen, vendar šele prvi korak do finančne in poslovne sanacije trebanjske skupine. V zadnjem letu se je število zaposlenih v Skupini Trimo znižalo za skoraj desetino, na okoli 900. Toda če družbi ne bo uspelo v kratkem ustaviti padca prihodkov, bodo po napovedih naših virov potrebna nova odpuščanja.

V Trimu bodo morali temeljito prestrukturirati tudi svojo prodajno mrežo ter zapreti več manjših prodajnih družb in posle prenesti na večje zunanje agente, s katerimi že zdaj sodelujejo. Prav tako bodo morali prodati vse poslovno nepotrebne nepremičnine in opustiti oziroma prodati nedonosne ter nestrateške programe. Med te sodi tudi proizvodnja modularnih enot oziroma zabojnikov. Ta je bila doslej donosna zgolj za Trimo Investment, prek katerega so vodilni kadri vrsto let obvladovali lastništvo Trima. Čeprav so modularne sisteme proizvajali v Trimu, so jih že najmanj od leta 2006 tržili in prodajali prav prek Trima Investment. V osmih letih je Trimo Investment prodal za okoli 60 milijonov evrov modularnih sistemov, z ustvarjenim dobičkom pri teh poslih pa je med drugim kupoval tudi delnice Trima in odplačeval obresti za bančna posojila. Odločitev, katere programe in hčerinske družbe bodo morali v Trimu opustiti oziroma prodati, bo v veliki meri odvisna tudi od razpleta prodajnih postopkov, ki jih vodi NLB.

Trimo Investment izplačal Finkovo

Le nekaj dni pred razrešitvijo pa je Finkova izstopila tudi iz lastništva Trima Investment, prek katerega je pred osmimi leti – skupaj s preostalimi vodstvenimi kadri – prevzela Trimo. Svoj celotni 12,4-odstotni delež je prodala kar Trimu Investment, podobno pa sta storila tudi vodja komerciale Breda Kotar in prokurist Trima Danijel Zupančič. Koliko so ključni trije menedžerji Trima iztržili za svoje delnice, ni znano. Prav tako ne, zakaj je Trimo Investment sploh izplačal svoje največje tri delničarje, če pa je že več mesecev uradno insolventen in tudi s prodajo vsega svojega premoženja ne bi mogel poplačati dolgov. Že v kratkem bo moral tako Trimo v kapital svoje nekdanje večinske lastnice pretvoriti kar za 7,3 milijona evrov terjatev, še dodatnih šest milijonov evrov pa tudi Probanka in NLB.