Kot je v petek povedala solastnica Aha Mure Mojca Lukančič, naj bi se na sestanku 16. decembra lani s predstavniki vlade dogovorili, da Davčna uprava RS (Durs) do konca marca "ne bo izvajala agresivnih ravnanj in ne bo uvedla predloga za stečaj", do takrat pa naj bi Aha Mura našla partnerja, ki bi poplačal obveznosti do države in bank ter zagotovil obratni kapital. O tem, da bi morali v skladu z dogovorom na sestanku že do konca januarja z bankami skleniti dogovor o refinanciranju dolga, pa je Lukančičeva dejala, da ne ve ničesar.

To so v petek potrdili tudi predstavniki sindikata in sveta delavcev Aha Mure, župan občine Murska Sobota Anton Štihec, ki se je tudi udeležil sestanka, pa je danes sporočil, da je dogovor razumel tako, da je bil opredeljen rok, do katerega se zagotovi sveži denar za poplačilo davkov in prispevkov, in sicer do 31. marca letos.

»Durs ni prekršil dogovorov«

"Na izrecno vprašanje državnega sekretarja na ministrstvu za finance, kaj Aha Mura pričakuje od države, je gospa Lukančič odgovorila, da jim dovolijo, da do konca marca poslujejo normalno in jim pustijo, da do tega datuma zagotovijo finančna sredstva za poplačilo dolga za davke in prispevke," je zapisal Štihec.

Na omenjenem sestanku so bili predstavniki ministrstev za finance, gospodarski razvoj in tehnologijo, delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, sindikata tekstilne industrije, sindikata in sveta delavcev Aha Mure, poslovodstva in lastnikov.

Na Dursu informacij, ki se nanašajo na konkretnega davčnega zavezanca, zaradi davčne tajnosti ne morejo komentirati, pojasnili pa so, da "Durs ni prekršil kakršnih koli dogovorov v zvezi z omenjeno zadevo".

Ob tem dodajajo, da lahko le na splošno rečejo, da mora Durs pred podajo predloga za stečaj izčrpati vse možnosti prostovoljnega in neprostovoljnega poplačila dolga, ti ukrepi pa so za Durs bistveno bolj učinkoviti, za davčnega zavezanca pa bistveno manj boleči.

Vložitev predloga še ni začetek stečajnega postopka

Davčni dolg se izterjuje z različnimi ukrepi davčne izvršbe, kot so sklep o izvršbi na dolžnikova denarna sredstva oz. blokada tekočega računa, sklep o izvršbi na terjatve dolžnikovega dolžnika, izterjava z mednarodno upravno pomočjo v tujini, kjer ima dolžnik odprt tekoči račun, sklep o izvršbi na premično premoženje in zavarovanje davčnega dolga z zastavno pravico na nepremičninah dolžnika.

Ko Durs izčrpa vse možnosti poplačila dolga, davčni dolg pa kljub vsem ukrepom še vedno narašča, to pomeni, da je zavezanec plačilno nesposoben, zato so izpolnjeni pogoji za uvedbo stečajnega postopka nad davčnim zavezancem - dolžnikom, še pojasnjujejo na Dursu in dodajajo, da vložitev predloga za začetek stečajnega postopka še ne pomeni, da se stečajni postopek že začne, tudi ko se začne, pa je odvisen predvsem od davčnega dolžnika in sodišča.