Preiskovalna komisija, ki jo je nemška katoliška cerkev pooblastila, da razišče luksuzno obnovo škofijskega sedeža in zasebnih prostorov limburškega škofa Tebartza van Elsta, je včeraj svoje poročilo predala Vatikanu in Nemški škofovski konferenci. Poročilo interne komisije limburškemu škofu menda ne očita kaznivih dejanj in v njem ni naveden noben razlog, na osnovi katerega bi lahko tožilstvo sprožilo preiskavo. Kljub temu ga poročilo zelo bremeni – nemški mediji poročajo, da je bil denar, ki ga je odtujil, namenjen povsem drugim stvarem kot luksuzni prenovi njegovega domicila.

Sklad St. Georgswerk je nekdanji limburški škof Ferdinand Dirichs ustanovil leta 1948 z namenom, da bi po vojni z zbranim denarjem pomagali pri gradnji socialnih stanovanj, v katerih bi našle streho nad glavo mnoge družine, ki so med vojno izgubile svoj dom. Sklad je postal znan še zlasti z akcijo, pri kateri so ljudje darovali svoj dnevni zaslužek za družine, ki so potrebovale pomoč. Toda ker gre za pravno odvisno ustanovo škofovskega sedeža, ni podvržena državnemu nadzoru, ki mu podležejo drugi neodvisni skladi.

Prenova bo stala 40 milijonov evrov

Omenjeni sklad so leta 2011 razpustili. Vse premoženje, ki ga je sklad še imel, in tega je bilo za 13 milijonov evrov, je pripadlo limburški škofiji. Razlogi, zakaj so sklad po toliko letih delovanja razpustili, niso znani. Kljub temu bi morala škofija ta denar še vedno porabiti za namene, zaradi katerih je sklad nastal. V papirjih piše, da je denar namenjen prenovi cerkvenih prostorov in gradnji socialnih stanovanj, toda prenovo cerkvenih prostorov je mogoče razumeti tako ali drugače.

Vsekakor jo je limburški škof Tebartz van Elst razumel drugače in je za prenovo in luksuzno opremo porabil precej več, kot je bilo znano doslej. Vse kaže, da prenova škofijskega sedeža v Limburgu in škofove osebne rezidence ni stala le doslej znanih 31 milijonov evrov, temveč bodo končni stroški znašali okoli 40 milijonov evrov.

Ob začetku prenove so tako škof kot tudi predstavniki škofije trdili, da ta ne bo stala več kot 6 milijonov evrov. Pri tem so zamolčali, da je že ocena arhitekta, ki je načrtoval prenovo, predvidevala, da bodo vsa zajeta dela stala najmanj 27 milijonov evrov. Ob tem je treba omeniti, da sta prenovo očitno načrtovala dva arhitekta, prvi jo je ocenil na 6 milijonov evrov. Že ob tej oceni sta bila protest in ogorčenje vernikov zelo huda.

Le za škofovo stanovanje 2,98 milijona evrov

Potem ko se je izkazalo, da bo prenova bistveno dražja, sta se generalni vikar škofije in limburški škof odločila, da financiranje in upravljanje obnove preneseta na posebej za to ustanovljeno ustanovo, do katere nadzor vernikov ni segel. Hkrati so vse dokumente o gradnji hranili v posebej za to najetem stanovanju.

Limburški škof Tebartz van Elst si je pri prenovi resnično privoščil. Le zasebno stanovanje škofa je stalo nekaj manj kot 3 milijone evrov, kopalna kad iz rok znanega oblikovalca je stala 15.000 evrov, notranja oprema škofovega zasebnega stanovanja je zahtevala 480.000 evrov. Po prvotnih načrtih naj bi celotno stanovanje limburškega škofa stalo le 200.000 evrov.

A pri tem se potratnost ni končala. Škofova kapelica je stala 2,67 milijona evrov, 10.000 evrov so porabili le za okna. Urejanje vrta je izpraznilo blagajno za dodatnih 800.000 evrov, posebna ureditev notranjega dvorišča s svetlobno spremljavo je pobrala še dodatnih 2,3 milijona evrov. V zgradbah je položen le naravni kamen in mizarji so za izdelavo pohištva uporabljali le češnjev les, škofovo pisarno ščiti neprebojno steklo, ki so ga naročili iz Združenih držav Amerike.

Ko so jeseni ti podatki prišli v javnost, je škofova zapravljivost povzročila obilo ogorčenja, verniki so v velikem številu izstopali iz Katoliške cerkve. Papež je v Vatikanu sprejel tako predsedujočega Nemške škofovske konference Roberta Zollitscha kot tudi škofa Tebartza van Elsta in odločil, da je ugled škofa utrpel tako veliko škodo, da ne more opravljati svojih dolžnosti. Kaj se bo z njim zgodilo v prihodnje, je odvisno od odziva Vatikana na poročilo, ki je ga papež prejel včeraj.