Letta je »podal nepreklicno odstopno izjavo«, navaja izjava predsedstva. Svoje odstopne izjave dosedanji premier ne rabi formalizirati v parlamentu, so dodali v predsedniški palači.

Učinkovita rešitev krize potrebna bolj kot kdaj koli prej

Napolitano je ob tem izpostavil, da je v luči krhkega stanja italijanskega gospodarstva in nujne reforme volilne zakonodaje »učinkovita rešitev krize potrebna bolj kot kdaj koli prej«.

Letta je danes vodil še zadnjo sejo italijanske vlade, na kateri se je ministrom zahvalil za sodelovanje. Njegov pogovor z Napolitanom, na katerega se je nasmejan pripeljal z lastnim avtomobilom, je trajal okoli 40 minut.

Najverjetnejši novi mandatar je Renzi

Za najverjetnejšega novega mandatarja velja prvi mož Demokratske stranke Matteo Renzi. Letta je odstop s premierskega položaja napovedal, potem ko je Demokratska stranka v četrtek z veliko večino potrdila predlog Renzija za preoblikovanje vlade.

Napolitano bo posvetovanja s političnimi strankami, na katerih bo ugotavljal, ali bi Renzijeva vlada lahko uživala zadostno podporo v parlamentu, začel danes ob 17. uri in končal v soboto.

Kakšen je odnos posameznih strank do Renzija, ni jasno. Podprla bi ga lahko desnosredinska Naprej Italija nekdanjega premiera Silvia Berlusconija. Berlusconi je namreč v preteklosti večkrat izkazal naklonjenost Renziju in z njim tudi dosegel dogovor o reformi volilne zakonodaje, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Opozicijska Severna liga zahteva predčasne volitve

Kako se bo odzvala Nova desna sredina nekdanjega Berlusconijevega zaveznika Angelina Alfana, ostaja vprašanje. »Če naši politični pogoji ne bodo izpolnjeni, bomo glasovali proti Renzijevi vladi,« je napovedal Alfano. Je pa Nova desna sredina po njegovih besedah pripravljena podpreti prehodno vlado, ki bi se ukvarjala s prioritetnimi temami, kot sta gospodarska rast in zaposlovanje.

Opozicijska Severna liga zahteva predčasne volitve, ki bi jih po njihovem lahko izvedli skupaj s evropskimi volitvami 25. maja. So pa, kot dodajajo, pripravljeni na dialog z Renzijem.

Kačje gnezdo

Opozicijsko gibanje Pet zvezd komika Beppeja Grilla pa je sporočilo, da so v demokracijah volitve pot k rešitvi političnih kriz. Grillo je na blogu tudi ostro napadel Renzija ter Demokratsko stranko, ki je po njegovih besedah »kačje gnezdo«. Gibanje Pet zvezd je tudi napovedalo bojkot posvetovanj z Napolitanom.

Večina Italijanov sicer glede na javnomnenjske raziskave želi nove predčasne volitve, ki naj bi jih izvedli najkasneje jeseni. V raziskavi inštituta Ixe se je za to možnost zavzelo 61 odstotkov Italijanov. Na drugi strani jih je četrtina prikimala Renziju, ki bi rad s svojo bodočo vlado na čelu države ostal do leta 2018.

Analitiki opozarjajo tudi, da se bo moral Renzi odkupiti za šok, ki ga je povzročil s strmoglavljenjem Lette kljub prejšnjemu gentlemanskemu dogovoru, da tega ne bo storil. Bi si pa lahko hitro pridobil precej podpore, če bi mu uspelo izvesti pomembne reforme. Pozitivno so se na dogajanje odzvali tudi finančni trgi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.