Politična trgovina z ministrskimi položaji se nadaljuje. Včeraj sta zasedala izvršni odbor in svet DeSUS, da bi odločala o strankinem kandidatu za novega ministra brez listnice, ki bi vodil urad za Slovence v zamejstvu in po svetu, vendar so si po intenzivni komunikaciji z zunanjim svetom prek mobilnih telefonov tik pred koncem premislili in izbrali kandidatko za novo ministrico za zdravje. Če so člani sveta DeSUS na začetku seje najprej čestitali Gorazdu Žmavcu kot najverjetnejšemu kandidatu za ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu, je bila ob koncu čestitk deležna podpredsednica stranke Brigita Čokl kot njihova kandidatka za novo zdravstveno ministrico.

»Največji trgovec v državi že ne bo govoril o trgovini z ministri«

Ali se bo sedanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje res presedla na ministrski stolček, je odvisno od premierke Alenke Bratušek in največje koalicijske stranke Pozitivne Slovenije (PS), ki pa ima za ta položaj svojo favoritinjo – Alenko Trop Skaza. Tako je v krogih blizu Bratuškove že slišati, da premierka predloga DeSUS nikakor ne bo sprejela. Torej je velika verjetnost, da bo PS DeSUS predlagala, naj ji prepusti ministrstvo za zdravje, sama pa mu bo odstopila urad za Slovence v zamejstvu in po svetu, ki ga zdaj vodi njihova bivša poslanka Tina Komel.

Ljubljanski župan Zoran Janković je po poročanju Slovenske tiskovne agencije takšno trgovanje z ministri včeraj označil za nespodobno in nedopustno, prvak DeSUS Karl Erjavec pa nam je na Jankovićeve kritike odgovoril: »Največji trgovec v državi že ne bo govoril o tem. Naj raje rešuje svoje težave, ki jih ima toliko, da se bo kmalu utopil v njih!«

»Naša je gotovo boljša«

Predsednik upokojenske stranke vztraja, da jim pripadata dve ministrski mesti, na vprašanje, kako to, da so namesto kandidata za ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu zdaj predlagali kandidatko za zdravstveno ministrico, pa nam je odvrnil: »Kandidatka PS za ta položaj nima nobenih izkušenj v zdravstvu. Naša je gotovo boljša. Že dve leti je državna sekretarka, zato ne potrebuje uvajanja. Če bi PS na tem področju ponudila takšno kapaciteto, kot jo je za gospodarskega ministra (Metoda Dragonjo, op. p.), bi mi rekli: V redu. A ker je ni, smo raje ponudili svojo kandidatko.«

In kaj, če premierka in PS Čoklovo zavrneta? »Potem bo huda vladna kriza,« napoveduje Erjavec, toda v isti sapi posredno prizna, da s tem predlogom DeSUS ne misli resno. »Če bo premierka rekla, da je za DeSUS na voljo urad za Slovence zamejstvu in po svetu, bomo tudi tam zagotovili kandidata. Za nas je pomembno, da imamo dve ministrski mesti.« Novi minister brez listnice bi po Erjavčevih besedah lahko bil član IO DeSUS Gorazd Žmavc, mestni svetnik na Ptuju, o katerem pa Ptujčani pravijo: »Slovenci onkraj meja države si ne zaslužijo tako slabega ministra.« Žmavc bi na tem položaju zamenjal Tino Komel, ki pa noče odstopiti. Zato naj bi ji po poročanju nekaterih medijev v zahvalo za umik ponujali diplomatsko mesto. Vendar Karl Erjavec kot zunanji minister to zanika: »Tina Komel ne bo dobila službe v diplomatski mreži. Ne bo veleposlanica in tudi kaj drugega ne, saj ne izpolnjuje pogojev. Poleg tega ima službo v državnem zboru.«

Koalicijske partnerke naj bi v petek podpisale novo koalicijsko pogodbo, vendar Erjavec napoveduje, da njegovega podpisa ne bo na njej, dokler ne bo znano, kateri stranki pripada katero ministrstvo. Prvak DeSUS tudi poudarja, da mora premierka pred podpisom pogodbe državnemu zboru sporočiti imena kandidatov za izpraznjena ministrska mesta.