Državni svetniki so se včeraj z vetom uprli novemu energetskemu zakonu, kot ključni razlog za to pa navedli predvsem določila, ki širijo obveznosti izdelave energetske izkaznice prek minimalnih evropskih zahtev. Poleg tega je energetski zakon po njihovem mnenju preobsežen in nepregleden, definicije pojmov in vsebine posameznih členov pa se na več mestih celo ponavljajo. »Energetski zakon ne prinaša poenostavitev, zmanjšanja administracije in ne odpravlja birokratizacije, ampak celo prinaša številne nove ovire,« so opozorili.

Kar se da drage izkaznice

Energetske izkaznice so svetnike zmotile predvsem v delu, ki se nanaša na licenciranje strokovnjakov, ki lahko izdajajo energetske izkaznice, in poseben register izkaznic. Na ta dva elementa, ki da po nepotrebnem dvigujeta ceno izkaznic, jih je med drugimi, ki so se obrnili nanje, opozorila tudi Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) skupaj z odvetnikom Janezom Tekavcem. »Energetski zakon evropsko direktivo prenaša v slovenski pravni red na način, ki kar se da obremenjuje lastnike nepremičnin,« so zapisali v pozivu svetnikom.

Pojasnili so, da direktiva ne zahteva posebnega registra energetskih izkaznic, za katerega bo treba ob izdelavi izkaznice plačati poseben prispevek. S podatkom o energetski učinkovitosti nepremičnine bi lahko dopolnili obstoječi register nepremičnin, ki ga vodi geodetska uprava. Prav tako direktiva ne določa, da lahko energetske izkaznice izdelujejo le temu primerno plačani vrhunski strokovnjaki, ki morajo za povrh opraviti še posebno usposabljanje in pridobiti posebno licenco. Kajti »delo dejansko obsega le vnos podatkov, ki jih morajo posredovati sami lastniki stavbe v računalniški program, ki ga bo priskrbelo ministrstvo«. Čeprav direktiva dopušča možnost, da izkaznic ni treba izdelovati za objekte, ki se uporabljajo manj kot štiri mesece na leto (počitniške hiše), pa tudi ne za delavnice in podobne objekte, slovenski energetski zakon takšnih izjem ne omogoča, so še poudarili.

V Nemčiji za največ 70 evrov

Medtem ko je slovenski oblasti tako uspelo temeljito zaplesti področje energetskih izkaznic, s tem pa prispevati tudi k dvigu njihovih cen (za stanovanje oziroma hišo naj bi stale od 200 do 600 evrov), jih je v Nemčiji mogoče naročiti kar po spletu. Eden največjih spletnih oglaševalcev nepremičnin, Immobilien Scout 24, lastnikom stanovanjskih nepremičnin cenejšo merjeno izkaznico (na podlagi porabljene energije v zadnjih treh letih) ponuja za 35 evrov, dražjo računsko (na podlagi tehničnih lastnosti stavbe in inštalacij v njej) pa za 69,5 evra. Pri tem je dražja računska izkaznica obvezna le za stanovanjske stavbe, ki so bile zgrajene pred letom 1978 in imajo največ štiri stanovanjske enote, pri vseh drugih pa lahko lastniki izbirajo med eno in drugo različico. Nasprotno so v Sloveniji za stanovanjske nepremičnine dovoljene le dražje računske izkaznice.