Afero so marca 2011 razkrili novinarji britanskega Sunday Timesa, ki so se pod krinko lobistov z nekaterimi poslanci v evropskem parlamentu dogovorili, da bodo ti v zameno za denar vložili določene amandmaje k evropski zakonodaji, dogovarjanje pa so posneli s skrito kamero.

Poleg Thalerja so se v afero zapletli še trije poslanci. Avstrijca Ernsta Strasserja so na Dunaju zaradi sprejemanja podkupnine sprva obsodili na štiri leta zapora, a je vrhovno sodišče novembra lani sodbo razveljavilo. Romunsko tožilstvo je septembra lani z vložitvijo obtožnice končalo preiskavo svojega evropskega poslanca Adriana Severina, slovensko specializirano državno tožilstvo pa je prejšnji petek vložilo obtožbo zoper nekdanjega slovenskega poslanca v Evropskem parlamentu.

Kot piše Delo, se je kazenskemu postopku očitno uspelo izogniti le Špancu Pablu Zalbi Bidegainu. Čeprav Thaler meni, da so dejstva v njegovem primeru še najbolj podobna tistim v primeru španskega kolega, o katerem so v njegovi domovini že na začetni stopnji postopka presodili, da gre za medijsko provokacijo, ki si ne zasluži kazenskega pregona, slovensko tožilstvo meni drugače. Za kaznivo dejanje, kakršno očitajo Thalerju, je zagrožena kazen zapora od enega do petih let.

Thaler, ki očitke o podkupovanju zavrača, je med postopkom že večkrat kritiziral njegovo dolgotrajnost, a kljub temu upa, da bo "učinkovito izveden in da bo na koncu pravično odločeno", kot je ob pravnomočni uvedbi sodne preiskave pred nekaj meseci povedal za Delo.