Vsako leto lokalni ribiči v zaliv ujamejo na stotine delfinov, nekaj jih prodajo morskim zabaviščnim parkom, nekaj jih spustijo, ostale pa pokoljejo za meso. Danes so ribiči že pobili okoli 30 živali od skupno nekaj več kot 200 (nekateri viri poročajo 500), ki jih od petka zadržujejo v zalivu.

V hrbtenjačo jim zarinejo palico in jih pustijo poginiti

Ribiči na delfine čakajo v plitvini blizu obale, nekateri se celo odenejo v potapljaške obleke in si na obraz nadenejo maske, da lahko lažje obvladajo nemočne živali. Nekaterim z vrvjo privežejo za rep, da ne morejo pobegniti. Po poročanju svetovnih medijev in nekaterih posnetkov pa delfini skušajo pobegniti in se pri tem dodatno poškodujejo.

Pred začetkom pokola so ribiči namestili ponjavo, ki je zastirala neposreden pogled na pokol, se je pa videlo, da je voda postajala vse bolj rdeča od krvi. »V hrbtenjačo jim zabijejo železno palico, potem pa jih pustijo izkrvaveti, se zadušiti in poginiti. Najprej so jih ujeli, potem jih tukaj zadrževali več dni, počasi pa jih bodo brutalno pobili,« je za Reuters povedala aktivistka Melissa Sehgal.

Pokoli delfinov kot pokoli krav

Kljub svetovnemu zgražanju številni Japonci na lokalni običaj gledajo podobno kot na pokole drugih živali za meso, hkrati pa opozarjajo, da lov pod mednarodnimi zakoni ni prepovedan, živalska vrsta pa ni ogrožena. »Ribiči uveljavljajo le pravico do lova,« pravi župan Tajdžija, Kazutaka Sangen. Razložil je, da se je v zadnjih letih lov spremenil in da postaja vse manj okruten, dodal pa, da bi se v mestu radi začeli ukvarjati z raziskovanjem delfinov, odprli pa bi tudi morski park.

»Kulinarika je različna v različnih kulturah, modrost civilizacije pa lahko najdemo tudi v spoštovanju različnih stališč in drugačnosti, razen v primeru ogroženosti kakšne vrste,« kritike britanskega in ameriškega veleposlanika zavrača guverner prefekture Wakayama, Yoshinobu Nisaka.

Vsakoletni lov na delfine že leta sproža kontroverznost, ki je bila prikazana v filmu Skriti zaliv (v izvirniku The Cove). Z oskarjem nagrajen dokumentarni film je leta 2009 mesto Tajdži postavil v središče pozornosti svetovne javnosti.