Potem ko je koalicija na torkovem vrhu sklenila, da želi delati skupaj do konca mandata, se je očitno zataknilo pri kadrovskih zadevah.

Lukšič namero označil za neokusno

O tem naj na srečanju ne bi razpravljali, a dan zatem se je premierka Alenka Bratušek s Šoltesom pogovarjala o njegovi morebitni kandidaturi. Medtem ko sta prvak DL Gregor Virant in predsednik DeSUS Karl Erjavec Šoltesa ocenila kot primernega in dobrega kandidata, je prvak SD Igor Lukšič to možnost zaradi Šoltesove namere ustanovitve stranke označil za neokusno. Tudi Erjavec naj bi sicer pričakoval, da Šoltes ne bo ustanavljal svoje stranke, če bo izbran za novega ministra, a na drugi strani je Šoltes odločen, da se svoji stranki ne bo odpovedal.

Šoltes: Za ureditev razmer v zdravstvu nujna enotna politična volja

Kritike so tako že nakazale verjetno odločitev Šoltesa, ki je izpostavil, da je za ureditev razmer v zdravstvu nujna enotna politična volja. Nedvomno bo Šoltes glavna tema rednega ponedeljkovega kolegija prvakov koalicijskih strank pri premierki. Ta naj bi se s Šoltesom znova sestala prav tako v ponedeljek.

Pričakovati je, da bodo prihodnji teden o Šoltesu vendarle kaj rekli tudi poslanci, ki so za zdaj večinoma zadržani. Vodja poslancev SD Matjaž Han je že napovedal, da se bo poslanska skupina o Šoltesu pogovarjala na redni seji v torek.

Neuradno: DeSUS si želi urad za Slovence po svetu

V koaliciji so medtem potihnile zahteve za širšo rekonstrukcijo vlade in namere po reorganizaciji, a bi ravno Šoltesova kandidatura utegnila nekoliko premešati razrez po resorjih.

Novega ministra za zdravje koalicija išče po tem, ko je s tega mesta odstopil Tomaž Gantar iz kvote DeSUS. Erjavec je večkrat namignil, da je bil to njihov kompetenten minister in tako drugega ne bodo iskali. Poudaril je že, da Šoltes ni kandidat iz njihove kvote, da pa si stranka v vsakem primeru želi obdržati dva ministrska resorja. Neuradno naj bi si DeSUS želel prevzeti vodenje vladnega urada za Slovence v zamejstvu in po svetu, v koaliciji naj bi tudi že potekali pogovori o tej možnosti. V tem primeru bi sicer morala mesto ministrice brez listnice zapustiti Tina Komel, ki prihaja iz vrst PS.

Ministrski mesti samevata že od novembra

Premierka se medtem pogovarja tudi z možnimi kandidati za novega gospodarskega ministra, a (nova) imena javnosti niso znana. S kandidati se je sicer Bratuškova srečala že decembra, ko se je med imeni najglasneje omenjalo Alenko Avberšek z Gospodarske zbornice Slovenije.

Obe ministrski mesti samevata že od novembra.

Han je sicer ta teden še spomnil, da morajo pred odločitvijo o drugih ministrih rešiti še »težavo z interpelacijo« zoper ministra za infrastrukturo in prostor Sama Omerzela. Ta se bo pred poslanci verjetno zagovarjal na redni seji, ki se bo začela 27. januarja.

Veliko dela tudi z usklajevanjem novega sporazuma o sodelovanju

A minister ob tem še nima gotove podpore svojih partnerjev. Odgovor na interpelacijo je že predstavil poslancem PS, ki naj bi se o podpori odločili v prihajajočem tednu. Se pa Omerzel še vedno ni sestal s poslanci SD, morda se bo še enkrat tudi s poslanci DeSUS.

V prihajajočem tednu bo imela koalicija veliko dela tudi z usklajevanjem novega sporazuma o sodelovanju. Najpozneje do konca tedna naj bi svoje delo opravilo 11 delovnih skupin, ki jih vodijo resorni ministri, v vsaki sta po dva člana iz strank koalicije. Že v petek se je sestala delovna skupina pod okriljem ministrstva za finance, ostale skupine se bodo sestajale med ponedeljkom in četrtkom. Tako bi že v petek lahko sledila še usklajevanja o uvodnem delu nove koalicijske pogodbe, ki pa bodo potekala na ravni vodstev strank.