Odvetniki, ki zastopajo bratovščino in njeno stranko Svoboda in pravičnost, so sodišču 20. decembra predali pritožbo, v kateri navajajo dokaze o »razširjenih in sistematičnih« zločinih proti človečnosti, storjenih v Egiptu, odkar je vojska strmoglavila predsednika Mohameda Mursija in njegovo bratovščino ter prevzela oblast.

Simbolično dejanje

Vložitev pritožbe so razkrili na novinarski konferenci danes v Londonu. Upajo, da se bodo v prihodnjih mesecih sestali s tožilci ICC in preučili možnosti za odprtje predhodne preiskave v Egiptu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kot so še pojasnili na novinarski konferenci, so v imenu Mursija sodišču tudi predali deklaracijo, ki potrjuje pristojnost ICC v Egiptu - čeprav gre pri tem za bolj simbolično dejanje, glede na to, da Egipt ni pristopil k Rimskemu statutu, s katerim je bil ustanovljen ICC, in da Mursi ni več predsednik države.

Stališče: Mursijeva administracija ostaja zakonito izvoljena vlada

»Egiptovskemu vojaškemu režimu je treba poslati jasno sporočilo, da mu grozi kazenskopravni pregon,« je poudaril eden od odvetnikov.

Kot je še dejal John Dugard, sicer nekdanji poseben poročevalec ZN za človekove pravice, »upamo in imamo dober razlog, da verjamemo, da bo sodišče to izjavo vzelo resno«. Pravna ekipa vztraja na stališču, da Mursijeva administracija ne glede na vse ostaja zakonita, demokratično izvoljena vlada Egipta.

V minulih šestih mesecih je bilo v ukrepanju oblasti proti bratovščini in njenim privržencem ubitih več kot tisoč ljudi, na tisoče jih je pristalo v zaporih. Egiptovska vlada je bratovščino prejšnji mesec razglasila za teroristično organizacijo. Samo 14. avgusta je bilo v zatrtju protestov Mursijevih privržencev s strani varnostnih sil ubitih najmanj 627 ljudi.

Dokazi o umorih, mučenju, prisilnem izginotju oseb ...

V 20. decembra oddani pritožbi naj bi bili dokazi o umorih, nezakonitih aretacijah, mučenju, ciljnem preganjanju določene skupine in prisilnem izginotju oseb. Med drugim naj bi bili v njej dokazi o tem, kako je vojska nad protestnike poslala buldožerje in naročila, da nanje streljajo.

Na čelu pravne ekipe je odvetnik Tajab Ali, denar za njeno delo pa naj bi prispevala skupina žrtev vojaškega nasilja in ne Muslimanska bratovščina oziroma njena stranka.