Supervulkani so zmožni izbruhov, ki so do tisočkrat močnejši kot izbruhi navadnih vulkanov. Čeprav se je sprva domnevalo, da njihovi izbruhi potrebujejo zunanji sprožilec, kot je na primer zelo močan potres, je očitno potrebna samo zadostna količina magme.

Katastrofalni izbruh lahko sproži že zadostna količina magme

Preizkusi v Evropskem obratu za sinhrotronsko sevanje (ESRF) v francoskem mestu Grenoble so pokazali, da lahko katastrofalni superizbruh sproži že zadostna količina magme. Te simulacije izredne vročine in pritiska v teh »spečih orjakih« pa bi lahko pomagale pri napovedovanju prihodnjih katastrof.

»Vedeli smo, da ura tiktaka, a nismo vedeli kako hitro oziroma kaj je potrebno za sprožitev superizbruha,« je povedal vodja raziskav Wim Malfait iz znanstvenega inštituta ETH v Zürichu. »Ko imaš dovolj staljene magme, se lahko kar tako sproži izbruh,« je dodal.

Na Zemlji je sicer okoli 20 znanih supervulkanov. Med njimi je Toba v Indoneziji in Taupo na Novi Zelandiji, blizu Neaplja pa se nahaja nekoliko manjši Campi Flegrei.

Temperaturo po svetu za desetletje znižajo za 10 stopinj Celzija

Superizbruhi so izjemno redki, zgodijo se v povprečju nekje vsakih 100.000 let. A ko do njih pride, imajo uničujoče posledice za podnebje in ekologijo našega planeta. Ko je pred okrog 600.000 leti v ameriški zvezni državi Wyoming na območju današnjega narodnega parka Yellowstone izbruhnil supervulkan, je izbruhnil več kot 1000 kubičnih kilometrov pepela in lave, kar je dovolj, da večje mesto pokrije z več kilometrov debelo plastjo.

Poleg tega izbruhi vplivajo tudi na spremembe temperatur. Pri izbruhu vulkanov Eyjafjallajökull na Islandiji leta 2010 in na gori Pinatubo leta 1991 je v zrak izbruhnilo okoli 0,1 odstotka snovi, ki se sicer sprosti pri supervulkanu. V primeru Pinatube se je v atmosferi sprostilo toliko žveplovega dioksida, da se je temperatura po svetu za nekaj mesecev znižala za 0,4 stopinje Celzija. A je to malenkost v primerjavi s posledicami supervulkana – ta namreč v atmosfero spusti toliko delcev, da se lahko temperature za desetletje znižajo za okoli 10 stopinj Celzija.

S tem se bomo nekoč morali spopasti

»To je nekaj, s čimer se bomo kot vrsta slej ko prej morali spopasti. V prihodnosti se to bo zgodilo,« je po poročanju britanskega BBC povedal Malfait, ki je izbruh supervulkana primerjal z padcem asteroida na Zemljo. »Tveganje je na splošno majhno, a ko se zgodi, so posledice katastrofalne,« je še povedal.