To je že šesti nedeljski protest, na katerem se je danes zbralo precej več ljudi kot pred enim tednom, a vseeno manj kot na vrhuncu protestov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Novinarko, ki je znana po raziskovanju korupcije, so neznanci napadli le nekaj ur po objavi njenega članka o premoženju najvišjih državnih uslužbencev. Dobila je poškodbe obraza in pretres možganov, v soboto pa so jo v bolnišnici obiskali veleposlaniki več zahodnih držav, tudi ZDA.

Čornovilova je v petek v novinarskem pogovoru dejala, da so se nanjo spravili, potem ko je začela raziskovati, kje bivajo predsednik Viktor Janukovič, notranji minister in generalni državni tožilec.

Medtem pa je dalo ukrajinsko notranje ministrstvo vedeti, da je za napad na novinarko kriva opozicija, saj naj bi imele osebe, ki so jih prijeli v zvezi z napadom, tesne povezave z opozicijskim vodjo, nekdanjim boksarjem Vitalijem Kličkom, in nekdanjo premierko Julijo Timošenko.

Kličko je obtožbe že odločno zanikal in napovedal tožbo.

Ukrajinska opozicija je danes organizirala tudi pohod proti podeželski rezidenci predsednika Janukoviča, ki je postala simbol režimske korupcije v Ukrajini. Pred močno zastraženo rezidenco kakih 15 kilometrov izven Kijeva se je zbralo več tisoč ljudi, policija pa jim je preprečila, da bi se zgradbi približali na manj kot 300 metrov.

Protestniki so s seboj nosili krsto, ki naj bi simbolizirala konec politične kariere predsednika Janukoviča, proti kateremu so vzklikali tudi številna gesla.

Ukrajinska opozicija in mediji že dlje časa predsednika obtožujejo, da je rezidenco financiral z nepošteno pridobljenim denarjem, luksuz, s katerim se ponaša, pa je po njihovi oceni neprimeren za državo, ki se sooča s hudo gospodarsko krizo.

V Ukrajini od konca novembra, od kar se je oblast odločila za ohladitev odnosov z EU in za tesnejše povezovanje z Rusijo, potekajo proevropski protesti. Moskva je decembra Ukrajini odobrila posojilo v višini 15 milijard dolarjev ter popust pri ceni plina.