Samoklicani »uradni« sledilec božičku je spletna stran Norad, Santa tracker. Norad in njegov predhodnik, kontinentalna zračna zaščita (Conad), že 50 let sledita božičkovi poti. Do tega je prišlo po naključju, ko so v Colorado Springs v ZDA na nek oglas napačno napisali telefonsko številko, na katero otroci lahko pokličejo božička. Namesto, da bi priklicali božička, so poklicali na Conadovo »vročo linijo«. Takratni vodja operative je prosil svoje osebje, da na radarjih preverijo, ali so kje opazili božička na poti iz Severnega pola. Otroci, ki so klicali k njim, so tako dobili najnovejše informacije o tem, kjer se nahaja, in tako se je rodila ta tradicija. Samo tri leta kasneje, leta 1958, pa sta vladi ZDA in Kanade ustanovili skupno agencijo za nadzor zračnega prometa in zračno obrambo imenovano Norad, ki je seveda prav tako prevzela sledenje božičku. Od takrat zaposleni na agenciji prostovoljno osebno odgovarjajo na klice in elektronska sporočila otrok z vsega sveta.

Norad božičku sledi 24 ur na dan, 365 dni na leto, vendar ne morejo točno napovedati, kdaj točno bo božiček obiskal prav tvojo hišo, saj le on pozna svojo natančno pot. Menda naj bi ta dobri mož najprej obiskal južni Pacifik, Novo Zelandijo in Avstralijo, potem pa odšel naprej na Japonsko, preko Azije v Afriko, potem pa skozi zahodno Evropo, Kanado, ZDA, Mehiko, v srednjo in južno Ameriko. In kako pri Noradu odgovarjajo na vprašanje, kako lahko božiček v samo eni noči obišče vse otroke? Pravijo, da božiček ne doživlja časa kot ga doživljamo mi.

Na spletni strani sicer otroci lahko igrajo video igre povezane z božičkom, izvejo o različnih božičnih tradicijah po svetu in celo objavljajo svoje božične fotografije.

Google in božiček

Božičkovo pot lahko spremljaš celo preko Google zemljevidov. Kot so zapisali na svoji spletni strani, je božičkovo pot v Google zemljevidih ustvaril in razvil Google z nekaj pomoči Božičkovih škratov. Prav na božični večer pa naj bi predstavili predogled Božičkove nadzorne plošče – tehnologije, ki poganja njegove sani med potovanjem po svetu. Ta predogled so prejeli od enega od Božičkovih škratov razvijalcev, ki z drugimi škrati pridno dela na Severnem tečaju in pomaga Božičku pri pripravi na njegov veliki dan. Božičkova nadzorna plošča, ki predstavlja najnovejšo in najboljšo tehnologijo Google Zemljevidov in oblikovanja sani, omogoča, da ga spremljamo po vsem svetu in izvemo tudi kaj novega o nekaterih postojankah na njegovi poti.

Božičku lahko sledimo tudi med letom

Santa update je od ostalih »sledilcev« božička po njihovem mnenju boljši v tem, da prihaja neposredno iz Severnega pola in ne iz kakšnega vojaškega centra, vladne organizacije, podjetja ali iz vesolja. Božičku sledijo že 20 let, poleg sledenja pa otroci na njihovih straneh lahko izberejo ime na novo rojenim božičkovim jelenčkom, ker pa ima božiček vsako leto tudi nove sani, glasujejo tudi za njihovo ime. Božičku ali kateremu od njegovih škratov lahko preko njih tudi pošljejo pismo. Sicer pa so stran ustanovili po tem, ko se je leta 1991 novopečeni očka, ki je posvojil 5-letno deklico, precej namučil, da bi hčerki razložil pomen božiča in božička. Zato se je odločil, da bo poslal pismo na Severni pol. In dobil je odgovor škrata Ernesta, ki je obljubil, da bo po najboljših močeh odgovoril na vsa dekličina vprašanja o božičku in ji vsak dan od zahvalnega dne do božiča sporočal novosti, ki se dogajajo pri pripravah na božič. In vse od takrat milijoni otrok po svetu vsako leto spremljajo, kaj vse počne božiček, tudi med letom.