Na mednarodnih prireditvah s svojim imenom in priimkom ne pritegne pozornosti. Drugače je v Sloveniji, saj vsi zastrižejo z ušesi, ko slišijo, da obstaja slovenski plavalec Peter John Stevens. Je namreč sin očeta Angleža ter matere Slovenke, ki sta baletna plesalca. Spoznala in poročila sta se v Sloveniji, kjer skupaj z družino tudi živita. »Od kje izhajata moje ime in priimek, je vprašanje, ki ga največkrat dobim. Kar malo sem že naveličan, saj moram vseskozi razlagati isto zgodbo, a hkrati je dobro, da imam malce posebno ime in sem zato bolj prepoznaven,« pravi 18-letni mladenič iz Medvod.

Skupaj z družino se v Anglijo odpravi enkrat na leto za približno teden dni. »Oče gre z mojim mlajšim bratom še večkrat, saj imata več časa, jaz pa sem precej zaposlen s plavanjem. Na zadnje sem bil v Angliji lani na olimpijskih igrah,« je dejal Stevens. V njegovem primeru pregovor, da jabolko ne pade daleč od drevesa, drži le delno. Kajti nikoli se ni ukvarjal z baletom, a je zato vseskozi telesno dejaven, saj je kmalu začel trenirati plavanje. »Sem edini v družini, ki ni nikoli poskušal z baletom. Brat je, a je tudi hitro nehal. Meni so rekli, da bolje plešem v vodi, kot na odru,« se spominja Stevens. »Ukvarjal sem se zgolj z latinskoameriškimi plesi v osnovni šoli, a to je bilo bolj za zraven.«

Ima enake značilnosti kot Dugonjić

Ni pa samo ime in priimek tisto, s čemer pritegne pozornost, ampak tudi z dosežki v plavalnih bazenih. Tako je v avgusta letos postal svetovni mladinski prvak, pred dvema tednoma pa je bil še peti na evropskem prvenstvu v kratkih bazenih med člani. »Napredek je zelo nepričakovan, saj sem mislil, da bom do takšnega rezultata med člani potreboval še kakšno leto ali dve,« je rekel Stevens. Tem besedam je pritrdil tudi njegov trener Luka Berdajs: »Od mlajšega dečka do člana je dal skozi vse pubertetne faze. Kot kadet in mladinec je v primerjavi s konkurenti napredoval, pred tem pa kot mlajši deček ni toliko izstopal z rezultati in uvrstitvami. Preboj je naredil na mladinskih prvenstvih, kjer je letos tudi osvojil zlato kolajno.«

Stevensova glavna prednost je hitrost, slabost pa manjša vzdržljivost. Enake značilnosti je imel (ima) tudi Damir Dugonjić, trenutno najboljši slovenski plavalec. »Grem po kar podobni poti kot Damir, čeprav sem hitrejši, kot je bil on v teh letih, pa tudi prej sem začel delati na vzdržljivosti,« je povedal Stevens ter potrdil, da je ravno Dugonjić njegov vzornik: »V mlajših kategorijah sem vedno gledal njegove rekorde, da jih dosežem in poderem. Bilo mi je v čast, da sem ga spoznal ter da sva sedaj prijatelja. Z mano deli izkušnje. Zelo lepo je bilo, da sem v finalu evropskega prvenstva plaval zraven njega na sosednji progi.«

V Ameriki ga čakajo spremembe

Ključno poglavje v karieri bo Stevens odprl prihodnje leto, ko bo zaključil s srednjo šolo in se odpravil na študij v Združene držav Amerike, natančneje na univerzo Tennessee. »Vsi upamo, da bo to dobra odločitev. Peter John za slovensko plavanje na dolgi rok pomeni zelo veliko. Za ameriške zgodbe pa vemo, kakšne so – ene so uspešne druge ne,« je povedal trener Berdajs. V mislih ima predvsem Dugonjića, ki je onkraj Atlantika rešil svojo plavalno kariero in poleg študija prišel med najboljše plavalce na svetu, a tudi Saro Isaković, ki je v ZDA odšla kot olimpijska podprvakinja, nato pa plavanje postavila povsem ob stran. »Peter John bo imel odlične pogoje, vse pa je odvisno, kako se bo znašel. V Sloveniji dobi veliko pozornosti trenerjev, v Ameriki pa bo zgolj eden v ekipi, kjer mu bodo vsi konkurenčni, če ne celo boljši,« je dodal Berdajs. Tega se zaveda tudi Stevens, saj tovrstna opozorila prejema neprestano. »Vsi mi pravijo, da je v Ameriki bolj pomembno ekipno vzdušje kot posameznik. Trener gleda predvsem na skupino in ne na posameznike. Vse se dela po načelu 'vsi za enega eden za vse',« je rekel mladi plavalec.

Večni problem je tudi, kdo dejansko vodi strokovni nadzor nad mladim plavalcev, ki del sezone trenira v ZDA, del pa v Sloveniji. »Verjetno bo Stevens prihajal domov nekje v maju, nato pa bo do glavnih poletnih tekem treniral pri meni. Kar se tiče zimskih tekem v kratkih bazenih imamo obljubo, da ga bodo na univerzi spustili k nam, a vemo, da na koncu ne puščajo kar tako,« je zaključil Stevensov slovenski trener Berdajs.