Štiri vodje oddelkov, dva kirurga, dve vodji lekarn in sedem dobaviteljev so med včerajšnjimi hišnimi preiskavami pridržali preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada. Sumijo jih nedovoljenega sprejemanja in dajanja podkupnin, s temi kaznivimi dejanji pa naj bi omenjeni od leta 2008 zdravstveno blagajno oškodovali za 1,18 milijona evrov, je razkril vodja preiskave in delovne skupine za področje sistemske korupcije na NPU Robert Slodej.

Po naših informacijah so med drugim pridržali prof. dr. Vaneta Antoliča, predstojnika ortopedske klinike UKC Ljubljana, prim. Miodraga Vlaovića, predstojnika travmatologije v Celju, prim. Jožefa Matelo, predstojnika radiologije v Mariboru, vodjo intervencijske nevroradiologije v UKC Ljubljana Zorana Miloševića, kirurga Roberta Cirmana iz bolnišnice Valdoltra, Gregorja Kavčiča iz SB Novo mesto ter vodji lekarn na Onkološkem inštitutu in v bolnišnici Valdoltra, Moniko Sonc in Natašo Faganeli. Zanimiv je podatek, da so med pridržanimi tudi trije sodni izvedenci in profesorji na medicinski fakulteti.

Kriminalisti so se najprej zakopali na področje radiologije in ortopedije, saj, kot je potrdil Slodej, se je prav eden od dobaviteljev naveličal pohlepnosti zdravnikov in dejstva, da brez podkupnin marsikje v zdravstvu ni mogoče dobiti posla.

Posli kot v filmu

V preiskavi naj bi se med drugim znašla podjetja Mark Medical, ki je med večjimi igralci pri dobavah ortopedskih protez, ter podjetji Advanta in Remedium. Na račun sodelovanja z zadnjima je ministrstvo za zdravje vodstvi Valdoltre in celjske bolnišnice že pred časom zaprosilo za pojasnila glede nabav za skoraj 600.000 evrov medicinskih pripomočkov, čeprav omenjenih dobaviteljev niso izbrali na javnih razpisih. Šlo je ravno za materiale za operacije hrbtenice, s katerimi se ukvarja Robert Cirman, bolnišnici pa sta bili deležni očitkov o izbiranju dobaviteljev prek prijateljskih vezi.

V primerih Advante in Remediuma gre za razmeroma nove igralce v zdravstvu. Lastnik Remediuma je Darko Žafran, podjetje je začelo poslovati lani, v prvem letu pa je imelo za 240.000 evrov prihodkov. Na račun Valdoltre je lani in letos skupno zaslužilo 0,43 milijona evrov, na račun celjske splošne bolnišnice pa 0,14 milijona evrov. Pred tem je Žafran sicer deloval v podjetju Emporio Medical (direktorica je Urška Jurkovič, lastnik pa Miha Likar), ki pa je lani, čeprav je imelo v zadnjih petih letih okoli pet milijonov evrov prihodkov na leto, izgubilo praktično vse posle v zdravstvu. To je sovpadalo ravno z začetkom poslovanja Remediuma; po nekaterih informacijah naj bi se Žafran, preden jim je »odpeljal posle«, sprl z nekdanjimi sodelavci. Advanta, ki je imela še pred nekaj leti zelo nizke prihodke, je lani na račun Valdoltre že zaslužila slabega pol milijona evrov. Solastnika sta Urška Lupinc in Roman Šturm.

Nelegalni posli so potekali kot v dobro režiranem filmu: dobavitelji medicinske opreme in pripomočkov so v zameno za naročilo njihovih izdelkov zdravnikom nakazovali od pet do 20 odstotkov denarja od višine posla. Nakazovali so ga več let, redno, vsake tri mesece. To pomeni, da so osumljeni štirikrat na leto, redno, na transakcijske račune, ustanovljene v Avstriji, Nemčiji in na Hrvaškem izključno v te namene, prejeli od 10.000 do 101.000 evrov.

Do evra enaki prihodki

Včeraj smo poleg tega ugotovili, da imata Zoran Milošević in Jožef Matela, oba radiologa, od leta 2009 do vključno 2012 na računih njunih espejev do centa enake prihodke. Leta 2009 so prihodki pri obeh znašali 33.520 evrov, leto kasneje 32.988 evrov, leta 2011 81.258 in lani 71.618 evrov. Gregor Kavčič in Robert Cirman pa sta imela v teh štirih letih na računih svojih podjetij vsak po okoli 120.000 evrov prihodkov.

Ker so preiskovalci NPU včeraj med preiskavo pri osumljenih našli tudi precej gotovine in zlate palice, je NPU že podal pobudo za zavarovanje protipravne premoženjske koristi na tekočih računih osumljenih ter na njihovo premoženje, je povedal Robert Slodej, vodja preiskave.

Preiskavo – obravnavajo 59 kaznivih dejanj, osumljenih je 13 oseb – so začeli na osnovi dveh anonimnih prijav in treh kazenskih ovadb. Slodej meni, da bodo preiskavo končali v 48 urah, a med vrsticami je bilo mogoče razbrati, da se ne bodo zadovoljili samo s tokratnim plenom. Očitno avgusta ustanovljena delovna skupina za odkrivanje kaznivih dejanj, ki so posledica sistemske korupcije, dobro sodeluje tudi s KPK in pozornosti še nekaj časa ne bo umaknila z zdravstvenega področja. Po naših informacijah naj bi trenutno preiskovali tudi domnevne nepravilnosti pri predpisovanju dragih zdravil.

Tiho veselje ob prihodu kriminalistov

V bolnišnicah so se na preiskave odzivali različno. Najbolj zadovoljni so bili videti v SB Celje, saj menda Miodrag Vlaović, specialist splošne kirurgije in travmatologije, zaradi po oceni nekaterih sodelavcev zelo vzvišenega odnosa do podrejenih in preveč samozavestnega značaja, pri sodelavcih ni preveč priljubljen. Zato so se, kot se šušlja po bolnišničnih hodnikih, mnogi zaposleni prihoda kriminalistov in razkritja domnevnih nepravilnosti zelo razveselili. Tudi vodstvo bolnišnice si želi, da bi se preiskava čim prej končala. Če je osumljeni – poslovni direktor Marjan Ferjanc imena zdravnika ni niti potrdil niti zanikal – ki je sodeloval pri odločanju, kateri material bo bolnišnica izbrala oziroma kupila, resnično sprejemal podkupnine, je zlorabil svoj položaj in bo morala tudi bolnišnica (če je prišlo do oškodovanja) proti njemu ukrepati.

Skopi so bili v UKC Ljubljana, kjer so povedali samo, da v preiskave ni vpleten nihče iz vodstva. A so si zaposleni na UKC prav tako kot v Celju privoščljivo meli roke ob imenu prof. dr. Vaneta Antoliča. Kot smo v Dnevniku razkrili že pred leti, na ključnih mestih v državi ortopedijo obvladuje prav Vane Antolič, višji svetnik. Poleg tega, da je predstojnik ortopedije v UKC Ljubljana, je tudi predstojnik katedre za ortopedijo na Medicinski fakulteti v Ljubljani in predsednik razširjenega strokovnega kolegija za ortopedijo pri ministrstvu za zdravje. Poleg tega je bil do leta 2010 z Bojano Rasberger Antolič solastnik zasebnega referenčnega ortopedskega centra Orthops, ki deluje brez koncesije od leta 1997 in ima soglasje ministrstva za zdravje za opravljanje ortopedske dejavnosti. Še vedno pa v njem opravlja popoldansko delo. Včeraj nam ga ni uspelo priklicati, smo pa neuradno izvedeli, da naj bi denar od dobaviteljev kot donacijo prek Slovenskega ortopedskega združenja porabili za ureditev prostorov na ortopedski kliniki. Vodja preiskave pa je poudaril, da bodo ugotavljali tudi odgovornost predstojnikov zdravstvenih ustanov zaradi nevestnega dela v službi.

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so nam potrdili, da je preiskava potekala v lekarni inštituta, vršilec dolžnosti direktorja bolnišnice Valdoltra Radoslav Mrčan pa je za Radio Slovenija povedal, da so kriminalisti pri njih preiskovali »podkupovanje, korupcije, kuverte«.

Za nedovoljeno dajanje in prejemanje daril je zagrožena zaporna kazen od 3 do 5 let. Verjetno pa bo morala svoje dodati tudi zdravniška zbornica, če se bo izkazalo, da so se ortopedski posegi v bolnišnici Novo mesto v zadnjih letih res neupravičeno povečali.