Na okrogli mizi, ki je trajala več kot dve uri in pol, je Janukovič zavrnil zahteve opozicije po odstopu vlade. Kot je poudaril, je vlado moč odstaviti samo z izglasovanjem nezaupnice v parlamentu, kar pa se na glasovanju 3. decembra ni zgodilo.

Janukovič je osebno odgovoren za dogajanje v državi

Vodja opozicijske stranke Udar Vitalij Kličko je opozoril Janukoviča, da bi nasilje nad protestniki lahko imelo katastrofalne posledice zanj in za državo. »Vemo, da obstajajo načrti o reševanju razmer s silo,« ga je opozoril bivši boksarski prvak, ki je sedel nasproti Janukoviča. Poudaril je še, da je osebno odgovoren za dogajanje v državi. Kot navaja francoska tiskovna agencija AFP, pa ga Kličko ni pozval k odstopu, kar je sicer ena glavnih zahtev opozicije.

Okrogle mize, ki so jo na internetu prenašali v živo, sta se udeležila tudi vodja nacionalistične stranke Svoboda Oleg Tjagnibok in vodja stranke zaprte bivše premierke Julije Timošenko, Arsenij Jacenjuk ter premier Mikola Azarov ter cerkveni in študentski voditelji.

Janukovič obljubil amnestijo za aretirane protestnike

Janukovič je pred okroglo mizo obljubil amnestijo za aretirane protestnike, kar je ena od glavnih zahtev opozicije. Poudaril je, da je treba konflikt končati, so sporočili iz predsedstva.

Sodišče v Kijevu je medtem danes izpustilo devet protestnikov, ki jih je aretirala policija 30. novembra med spopadi med protestniki in policijo.

Janukovič je na okrogli mizi napovedal, da bo odstavil ali celo odpustil tiste, ki so sodelovali pri oblikovanju sporazuma z EU, saj po njegovih besedah krši nacionalne interese države, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass. Premier Azarov je nato pojasnjeval, da bi v primeru podpisa sporazuma država utrpela veliko gospodarsko škodo.

»Ta vlada je kriva za politično in gospodarsko krizo«

Janukovič je še zagotovil, da se Ukrajina ni odpovedala približevanju EU. Izrazil je tudi pripravljenost najti pot, ki bi dala Ukrajincem upanje, da lahko premagajo tovrstne krize.

Opozicija je kljub temu vztrajala, da to ni dovolj, in zahtevala odstop vlade premierja Azarova. »Ta vlada je kriva za politično in gospodarsko krizo,« je dejal Jacenjuk na okrogli mizi in vztrajal, da bi predsednik moral kaznovati policiste, ki so pretepali protestnike. Opozicija sicer načrtuje nove množične proteste v nedeljo.

Okroglo mizo je organiziral bivši ukrajinski predsednik Leonid Kravčuk, ki je skupaj z bivšima predsednikoma Leonidom Kučmo in Viktorjem Juščenkom minuli teden skušal posredovati med vlado in protestniki. Pobudo je danes podprl tudi vpliven najbogatejši Ukrajinec Rinat Ahmetov. V prvem odzivu od začetka protestov je strani pozval k pogovorom in obsodil sredino nasilje policije nad protestniki.

Pomemben vpliv finančnih »klanov«

Ahmetov tako kot Janukovič prihaja iz mesta Doneck, je pa protestnikom njegova televizija že dala besedo. To je po ocenah poznavalcev pomemben znak v državi, kjer imajo različni finančni »klani« pomemben vpliv.

Na kijevskem Trgu neodvisnosti se je medtem po poročanju lokalnih medijev danes zbralo okoli 15.000 protestnikov. Območje, ki ga zasedajo, so razširili izven trga s postavitvijo novih šotorov, pri tem pa niso naleteli na odpor policije. Na trgu je sicer noč preživelo 4000 protestnikov.