Pod interpelacijo se je podpisalo 30 poslancev, očitke so strnili v šestih točkah, čeprav je po Vizjakovih besedah razlogov še več.

Omerzelu očitajo kršenje zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, saj da v 30 dneh po nastopu funkcije ministrstvu za infrastrukturo in prostor ni posredoval podatkov o podjetju Lastinski, katerega lastnik je. Zakon je kršil tudi s tem, ker ni poskrbel za to, da bi omenjeno ministrstvo v 15 dneh Komisiji za preprečevanje korupcije posredovalo seznam subjektov, katerimi je minister povezan, je na novinarski konferenci tik pred vložitvijo interpelacije dejal Vizjak.

Očitajo mu zavajanje javnosti

Ministru očitajo tudi zavajanje javnosti glede sklepanja novih poslov njegovega podjetja z Družbo za avtoceste RS. Očitki letijo tudi na to, da je na razpisu za izbor dobavitelja avtomobilskih registrskih tablic izbral družbo, katere ponudba je bila dvakrat dražja od ponudbe konkurenta.

Po Vizjakovem mnenju je Omerzelovo ravnanje velik problem, zlasti v državi, ki je po vseh kazalcih korupcije v nezavidljivem položaju. Ob tem meni, da bi tudi koalicijske stranke morale biti zgrožene nad tem in ukrepati.

Novakova: je Omerzel tako naiven ali je izgubil čut za resnico?

Novakova se sprašuje, ali je Omerzel »tako naiven ali je izgubil ves čut za resnico, odgovornost in pravico, ali pa ne ve, kaj pomeni biti eden najvišjih funkcionarjev«. Tako še vedno meni, da »bo spoznal svojo odgovornost in da bo odstopil«.

V poslanski skupini SLS k podpisu interpelacije zoper Omerzela niso bili povabljeni. Tako tudi z njeno vsebino niso še podrobno seznanjeni, a v grobem vedo, za kakšne očitke gre, zlasti glede poslovanja ministrovega podjetja Lastinski z državo. Ostale točke interpelacije bodo v SLS še preučili.

Podpora koalicijskih partneric Omerzelu je sicer še negotova, v DL pa sporočajo, da bodo stali za ministrom, vse dokler bodo očitki branljivi.

Vodjo poslancev SLS to čudi. »Očitno ima predsednik DL Gregor Virant dvojna merila. Na to ga bomo opozorili tudi na interpelaciji v četrtek,« je sklenil Prevc.

Minister za infrastrukturo in prostor iz vrst DL Samo Omerzel je včeraj zatrdil, da ne bo odstopil s položaja. V izjavi za STA je povedal, da ga interpelacije »tudi malo ni strah«.

Braniselj: Interpelacija bo čas tudi za to, da se koalicija prešteje

Razprava o interpelaciji bo čas in prostor za to, da se razčistijo dileme ter očitki in čas za to, da se koalicija prešteje, je komentiral vodja poslancev DL Rihard Braniselj. Dokler bodo očitki branljivi, bodo, zagotavlja, stali za ministrom, ki po mnenju DL uživa tudi zaupanje premierke Alenke Bratušek. Braniselj sicer še ni prebral interpelacije, zato se o njej še ne izreka.

Podpora drugih koalicijskih partneric ministru pa za zdaj še ni jasna. V večini menijo, tako je danes nazadnje sporočil DeSUS, da je za odločitev glede Omerzelove ministrske usode odgovorna premierka. Ta se o podpori ministru po srečanju z njim minuli petek ni konkretno izrekla. A so v DL premierkino sporočilo razumeli tako, kot da minister uživa njeno zaupanje.

Omerzel: Gre za dobro premišljen politični manever

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel vztraja na stališču, da ne namerava odstopiti. Pri interpelaciji, ki so jo zoper njega vložili poslanci SDS in NSi pa gre po njegovem prepričanju "za dobro premišljen politični manever opozicije z namenom, da se dodatno slabi trdnosti vladne koalicije in s tem povečuje notranja politična kriza".

Kot je zapisal v sporočilu za javnost, je bila odločitev SDS in NSi za vložitev interpelacije "zaradi vse glasnejših medijskih insinuacij" glede poslovanja ministrovega podjetja Lastinski zoper njega kot ministra pričakovana.