"Tragedija pri Lampedusi je v Evropi sprožila burne čustvene reakcije in pozive, da naj se tovrstne katastrofe v bodoče prepreči. Sedaj predlagamo ukrepe za resnično evropski odziv, ki lahko nekaj doseže. Sedaj je čas za dejanja," je povedala Malmströmova.

Delovna skupina je med kratkoročne ukrepe uvrstila povečanje navzočnosti Agencije za nadzor zunanjih meja (Frontex) v Sredozemlju in izvajanje sistema EUROSUR, ki deluje od 2. decembra in s pomočjo katerega naj bi bile države članice EU bolje opremljene za odkrivanje in preprečevanje nezakonitih migracij, čezmejnega kriminala ter za reševanje življenj prebežnikov.

Patruljiranje bi potekalo koordinirano med državami in Frontexom

Frontex je delovni skupini predstavil novo strategijo za boljše izvajanje mejnega nadzora in odkrivanja ladij v Sredozemlju. Cilj strategije je, da bi patruljiranje na tem območju potekalo koordinirano med državami in Frontexom, osredotočalo pa bi se na najpomembnejše migracijske poti.

Sodelovanje bi se osredotočalo na zgodnje odkrivanje ladij in posredovanje, s čimer bi se reševalo življenja migrantov v stiski na morju, zatrjujejo pri komisiji. Po podatkih Frontexa bi za to strategijo potrebovali dodatnih 14 milijonov evrov na leto.

Delovna skupina je predlagala tudi dodatno podporo državam članicam, ki se spopadajo z največjimi valovi priseljevanja. Komisija je tako dala na stran skupno 50 milijonov evrov, od tega 30 milijonov za Italijo, ki vključujejo tudi sredstva za nadzor v sodelovanju s Frontexom, in 20 milijonov evrov za druge članice za izboljšanje procesiranja priseljencev.

Tesnejše sodelovanje s tretjimi državami

Kot dodatne ukrepe je delovna skupina predlagala tesnejše sodelovanje s tretjimi državami in okrepitev boja proti organiziranim tihotapskim mrežam, ki organizirajo nezakonite prebege. Zavzema se za večjo vlogo Europola, ki ocenjuje, da bo za poostren boj proti organiziranemu kriminalu in tihotapljenju ljudi potrebnih najmanj dodatnih 400.000 evrov letno.

Ukrepe bo spremljala tudi konkretna finančna podpora, ki pa jo morajo odobriti tudi države članice EU, so še sporočili s komisije.