V Zavetišču za zapuščene živali Ljubljana na Gmajnicah v teh dneh končujejo rušenje objektov, ki doslej niso bili v uporabi, a so zaradi dotrajanosti predstavljali nevarnost tako za zaposlene kot za obiskovalce. Po besedah vodje zavetišča Marka Omana gre za predpripravo postopne gradnje novega, sodobnega zavetišča, kjer bo v začetni fazi več prostora predvsem za mačji živelj.

Pred enajstimi leti so zavetišče na Gmajnicah uredili v starejših objektih, ki so bili prvotno namenjeni namestitvi in oskrbi krav v upravljanju Ljubljanskih mlekarn. Obnovili in preuredili so hlev in upravno stavbo, preostali objekti pa so samevali. »Neuporabljeni objekti so se rušili že sami vase, zato je bila kakršna koli obnova nemogoča, neprimerni pa so bili tudi organizacijsko. Z rušenjem teh stavb se je začel uresničevati idejni načrt novega zavetišča. V kolikšnem obsegu se bo gradilo novo zavetišče, pa še ne moremo napovedati, saj smo povsem odvisni od mestne občine,« je povedal Oman.

Najprej naj bi na zdajšnjih ruševinah zgradili nove objekte, v katere bodo preselili živali iz trenutno delujočih objektov, v zadnji fazi pa naj bi tudi te porušili in na njihovem mestu zgradili nove. Bo pa po besedah Omana novo zavetišče zagotovo večje, od česar bodo imele največ koristi mačke. V času sezone mačjih mladičev, ko so tudi preostala slovenska zavetišča polna, manjkajoče zmogljivosti namreč rešujejo tako, da zapuščene živali predajajo v začasno oskrbo občanom prostovoljcem.

»Nedavno smo prostore za mačke povečali, tako da imamo 45 namestitvenih mest, a tudi to še zdaleč ne zadostuje vsem potrebam. Novo zavetišče pa bo imelo najmanj 90 namestitvenih mest za mačke. Tudi boksi bodo bistveno večji od obstoječih, pravzaprav bodo prave sobice, v katere bomo lahko namestili tudi več mačk skupaj,« je pojasnil Oman.

Število boksov za pse naj se ne bi bistveno povečalo – trenutno jih je 66 in zadostujejo potrebam –, se bodo pa izboljšale bivalne razmere najboljših človekovih prijateljev.

Vse je v rokah mestne občine

Novo zavetišče bodo po besedah Zdenke Ban Fischinger, direktorice Javnega zavoda Živalski vrt Ljubljana, kamor sodijo tudi Gmajnice, zaradi tehničnih in finančnih omejitev gradili v več fazah, hitrost gradnje pa bo odvisna od denarja, ki ga bo v celoti zagotovila Mestna občina Ljubljana. »Zavetišče mora ves čas normalno obratovati, to pa je mogoče le, če se selimo iz objekta v objekt,« je povedala Ban-Fischingerjeva, ki pa tudi sama ne ve, kakšen je terminski načrt gradnje novega zavetišča.

»Vse je odvisno od načrtov mestne občine. Letos je v proračunu za rušitvena dela občina zagotovila nekaj več kot 125.000 evrov. Naša želja je, da bi se prihodnje leto našel denar za pripravo projektne dokumentacije in da bi pridobili vsa potrebna dovoljenja za začetek gradnje. Če bo šlo po teh željah, naj bi se začelo graditi leta 2015,« se nadeja direktorica živalskega vrta, ki poudarja, da je novo zavetišče nujno potrebno zaradi neprimernosti obstoječih prostorov za opravljanje dejavnosti zavetišča in tudi zato, ker je v obstoječih objektih veliko materialov, ki vsebujejo azbest in so nevarni za zdravje zaposlenih.

Zavetišče, ki naj bi bilo zgrajeno v skladu z najnovejšimi standardi in smernicami, naj bi poleg povečanja in izboljšanja bivalnih prostorov za pse in mačke zagotovilo tudi prostore za druge hišne živali, dodatne izolatorije za bolne živali, novo sprejemno ambulanto, upravno stavbo, halo za sprehajanje psov in bolj funkcionalne prostore za obiskovalce. »Naš cilj je narediti učinkovitejše, varnejše in varčnejše zavetišče,« je načrte strnil vodja zavetišča Marko Oman.