Barcelona je v prvem polčasu imela več od igre, a premoči ni znala kronati z zadetkom, v drugem delu igre pa so Baski dvignili nivo svoje igre in bili precej bolj agresivni in tudi enakovredni, za kar so bili na koncu nagrajeni tudi z odmevno zmago. Katalonski nogometaši so imeli skozi celotno srečanje neverjetne težave s stabilnostjo, saj so na razmočeno in drseče igrišče prišli z napačno obutvijo, kar jim je poleg številnih poškodb in padca forme še otežilo delo in poraz je bil skoraj neizbežen.

Trener Barcelone Gerardo Martino je tudi tokrat pogrešal številne nogometaše, ki bi jih sicer verjetno uvrstil v začetno enajsterico, med njimi Lionela Messija, Carlesa Puyola, Jordija Albo, Danija Alvesa in Victorja Valdesa, a kljub razredčenim vrstam so bili Katalonci pred tekmo favoriti, pri Bilbau pa so verjetno upali na točko, na koncu pa po golu 20-letnega Ikerja Muniaina v 70. minuti prišli celo do vseh treh.

Gostje so se po tekmi pritoževali nad delom sodnika, sporen pa je bil predvsem dogodek v drugem polčasu, ko je še pri izidu 0:0 Neymar nevarno prodrl proti golu domačih, s prekrškom pa ga je na robu kazenskega prostora ustavil Ander Iturraspe. Pri Barceloni so zahtevali njegovo izključitev, saj naj bi bil zadnji branilec pred svojim vratarjem, a se je sodnik Juan Martinez odločil le za rumeni karton. Neymar je s prostega strela z ugodnega položaja streljal mimo vrat, domači pa so nekaj minut kasneje dosegli zmagoviti gol.

»Sodnik dela ni opravil dobro«

Sergio Busquets je prepričan, da bi se tekma drugače končala, če bi Martinez takrat izključil Iturraspeja. »Izključitev bi spremenila potek tekme. Neymar je prodiral proti vratom in sicer ne vem, kje točno je bil drugi branilec Athletica, a iz mojega vidika je bil to tipičen napad 'ena na ena', torej bi moral sodnik ob prekršku podeliti rdeči karton. Ker ga ni, pomeni, da svojega dela tokrat ni opravil dobro. Vemo, da smo v težkem obdobju, a moramo nadaljevati z delom in se osredotočati na svoje dobre lastnosti. Ne smemo sedaj zganjati panike, temveč moramo dobiti preostale tekme v tem letu, iz napak pa se česa naučiti,« je po tekmi dejal Busquets.

Po porazu je bil slabe volje tudi Andres Iniesta: »Porazi vedno pridejo z razlogom, a mislim, da današnjega ne moremo primerjati s tistim proti Ajaxu. Nocoj smo v nekaterih obdobjih tekme igrali zelo dobro, a moramo biti predvsem bolj učinkoviti. Tekmo smo imeli pod nadzorom, dokler nismo prejeli zadetka, ki nas je povsem vrgel iz tira in čeprav smo se zelo trudili, nam potem ni več uspelo uiti porazu. Stadion San Mames je vedno težko prizorišče za goste,« je dejal španski reprezentant.

Vse bolj je jasno, da bi se Barcelona v januarskem prestopnem roku morala nekoliko okrepiti, predvsem pa pogreša pravega napadalca, saj sta forma in učinkovitost Cesca Fabregasa in tudi Neymarja ob odsotnosti Messija daleč od želene.

Kako dolgo bo Barcelona še prva?

Po prvem prvenstvenem porazu Barcelone sta na vrhu ligaške lestvice znova skupaj dve ekipi, saj je Katalonce ujel Atletico, ki je v 15 krogih prav tako nanizal 13 zmag, remi in poraz, le tri točke za obema pa je madridski Real, ki je trenutno morda celo v najboljši formi od vseh treh, saj z lahkoto premaguje tekmece, pa čeprav je zadnji dve tekmi odigral brez Cristiana Ronalda.

Barcelona bo v naslednjem krogu primere čez dva tedna gostila petouvrščeni Villarreal, Atletico čaka domača tekma z Valencio, Real pa se bo odpravil na gostovanje k Osasuni. Je čas za novo ekipo na vrhu lestvice?