Policisti so do konca oktobra ovadili 26 ljudi, osumljenih 483 kaznivih dejanj, ki naj bi med drugim prodajali vozniške izpite. Ugotovili so tudi, da se je pri dodatnih programih varne vožnje mladih voznikov v najmanj 1.200 primerih izdalo potrdilo o opravljeni vožnji, čeprav te niso bile opravljene.

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel je zaradi afere odredil nadzor tako na agenciji za promet kot tudi na direktoratu za promet. Omerzel je ocenil, da je nedopustno, da se je kaj takega dogajalo, zato že teče proces reorganizacije agencije.

Kot so zapisali na ministrstvu, se je Žlender za odstop odločil po temeljitem razmisleku, osebnih razlogov za odstop pa v javnosti ne želi podrobneje pojasnjevati. »Njegova nepreklicna odločitev pa brez dvoma temelji na osebnem prepričanju, da v sedanjih razmerah ne more z vso odgovornostjo in zaupanjem voditi direktorata za promet in sveta za varnost prometa,« so navedli.

Omerzel: Žlinder ni žrtveno jagnje

Minister Omerzel se je z Žlendrovo odločitvijo seznanil ter njegov odstop sprejel z razumevanjem. Kot je pojasnil v današnji izjavi za medije, se je za to odločil po korektnem pogovoru z Žlendrom, tudi sam pa ni želel govoriti o morebitnih razlogih za odstop.

Minister je danes ponovil, da so zanj ljudje nedolžni, dokler se jim ne dokaže nasprotno. Zato na ta primer ne gleda kot na žrtveno jagnje, saj da je treba še raziskati, kdo je odgovoren za te nepravilnosti.

Na vprašanje, ali je pričakovati še kakšne podobne odločitve, denimo od v. d. direktorja agencije za varnost prometa Igorja Velova, pa je Omerzel odgovoril, da je Velov na tem položaju kratek čas in da na podlagi dosedanjega dela uživa njegovo zaupanje.

Izgovori in politična zavezništva

Potem ko so ob razkritju afere v direktoratu za promet najprej priznali, da so za nepravilnosti v avtošolah vedeli dlje časa, so neukrepanje poskušali upravičiti z izgovorom, da niso želeli motili policijske preiskave. Na policiji so izgovor demantirali s pojasnilom, da so ministrstvo prosili le, da jim da dovolj časa in prostora v času kriminalistične preiskave na območju ljubljanskega izpitnega centra, in še to le krajši čas.

Po kuloarjih so se pred Žlendrovim odstopom prav tako širila namigovanja, da je vršilec dolžnosti direktorja direktorata za promet in predsednik sveta agencije na svojem stolčku varen tudi zaradi naklonjenosti trenutnemu vršilcu dolžnosti direktorja agencije Igorju Velovu. Slednji je sokrajan premierke Alenke Bratušek, s katero ga družita tudi nekdanje članstvo v stranki Zares in delovanje v kranjskem nogometnem klubu. Žlender je bil ob izbruhu afere sicer precej bolj na udaru kot Velov iz preprostega razloga, ker je Velov komaj nekaj mesecev na čelu agencije in je aktualne težave v veliki meri le podedoval.

Kupljena vozniška dovoljenja: Pod lupo tudi zdravniki