Politika ruševin

Šircelj je danes na novinarski konferenci komentiral v torek objavljeno jesensko gospodarsko napoved Evropske komisije, ki kaže, da bo Slovenija poleg Cipra še edina ostala v recesiji. »Napoved kaže, da je politika, pri kateri ne gre za zmanjševanje stroškov - niti odhodkov iz proračuna niti ostalih stroškov v javnem sektorju - politika ruševin. Taka politika lahko državo privede v kaotično stanje,« je opozoril.

Samo zviševanje davkov po njegovih besedah ni rešitev, a vlada kaj drugega v zadnjih mesecih ni počela. Kot zadnji nesmisel je izpostavil davek na nepremičnine, od katerega si država skupaj z občinami obeta več kot 400 milijonov evrov.

To je znesek, s katerim bo morala država dokapitalizirati Factor banko in Probanko, dve majhni banki v zasebni lasti, ki sta zdaj v nadzorovanem postopku likvidacije, kar pa je po njegovem mnenju napačno. Nadzorovana likvidacija lahko namreč pomeni tudi reševanje teh bank in vlada bo torej s 400 milijoni evrov osrečila vse, ki so sodelovali z njima, je dejal Šircelj. Pri ostalih bankah, ki bi prišle v težave, tega ne bo mogoče narediti, je opozoril.

Zastala privatizacija

Spomnil je še na zastalo privatizacijo. Ker Slovenski državni holding nikakor ne zaživi, ne bo novih lastnikov, brez sanacije gospodarstva pa nam tudi sanacija bančnega sistema ne bo pomagala in kriza se utegne v naslednjih petih letih ponoviti v še hujši obliki.

Šircelj se ob novih napovedih Evropske komisije sprašuje, kaj se bo zgodilo s proračunom za prihodnji dve leti, ki ga bo prihodnji teden sprejemal DZ. Številke so namreč popolnoma drugačne, kot jih je v proračunskih dokumentih napovedala vlada, ko je primanjkljaj predvidela pod tremi odstotki BDP. »Dvomim, da se je Evropska komisija zmotila, verjetno so napačni podatki vlade,« je dejal.

Premierka naj razmisli od odstopu, če misli, da ni sposobna voditi države

Ob tem se je vprašal, ali gre lahko Sloveniji ob takšnih ekonomskih in finančnih ukrepih vlade še slabše. Premierka Alenka Bratušek bi morala razmisliti, ali ni s prevzemom vodenja vlade obula prevelikih čevljev. »Zadeve namreč ne gredo navzgor. Če misli, da ni sposobna voditi države v smeri iz krize, bi bilo dobro, da razmisli o odstopu,« je dejal.

Medtem ko se Evropi obeta postopno gospodarsko okrevanje, pa je Evropska komisija v najnovejšo gospodarsko napoved zapisala, da bo Slovenija prihodnje leto poleg Cipra edina še vedno v recesiji. Po letošnjem znižanju BDP za 2,7 odstotka se bo namreč ta v letu 2014 znižal še za odstotek. V letu 2015 sicer komisija Sloveniji napoveduje rast, ki pa bo z 0,7 odstotka najšibkejša v celotni EU.