Ameriško podjetje Monsanto je vodilno v proizvodnji gensko spremenjenih živil. Gensko spremenjeni organizmi so večinoma rastline, ki se uporabljajo v prehrani ljudi in živali, a prihodnost naj bi bila v spreminjanju živalskih vrst, ki so namenjene naši prehrani. Nasprotniki trdijo, da bi nas to peljalo v pogubo in da gre za zastrupljanje.

Prvi protest proti Monsantu 25. maja letos je po vsem svetu združil okoli dva milijona somišljenikov. Globalni protesti so se iz ZDA razširili potem, ko je ameriški senat zavrnil predlog zakona, ki bi določil posebno označevanje gensko spremenjenih živil. Protesti so potekali v več kot štiristo mestih in v 52 državah, z njimi pa so želeli predvsem opozoriti javnost na nevarnosti, ki jih predstavljajo gensko spremenjena živila. Gensko spremenjena hrana naj bi po besedah nasprotnikov povzročala različne bolezni in poškodbe organov, na primer razvoj tumorjev, rakavih obolenj, neplodnost, imunsko disfunkcijo, alergije in celo prezgodnjo smrt

Nasprotniki Monsanta so prepričani, da ne gre za reševanje problema lakote po svetu. Pravi cilj je po njihovem mnenju nadzor nad svetovno oskrbo s hrano. Hkrati poudarjajo, da že danes potrošniki ne vemo, kaj kupujemo in zaužijemo.