Kot je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnila ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak, zakonski predlog ne spreminja temeljev družinske politike, ki je dobra. Ministrica je dejala, da je z obžalovanjem spremljala javno razpravo, v kateri je bilo slišati, da je prvotni predlog pomenil krčenje pravice do starševskega dopusta.

Očetovski dopust se širi na 30 dni plačanega dopusta

Zaradi nestrinjanja s prvotnim predlogom so, tako Kopač Mrakova, poiskali drugačno rešitev, ki bo zadovoljila evropsko direktivo. Po njenih besedah popravljeni zakonski predlog podaljšuje skupno trajanje pravice staršev do odsotnosti z dela, očetovski dopust, ki je zdaj v celoti plačan za 15 dni, pa se širi na 30 dni plačanega dopusta.

Kot je opozorila ministrica, je zaradi finančne situacije, v kateri je država, v prehodnih določbah opredeljeno, da se bo sprememba uveljavila, ko bo gospodarska rast v državi 2,5-odstotna, in sicer naj bi v treh zaporednih letih postopoma prišli do 30 dni plačanega očetovskega dopusta.

22 milijonov evrov za mesec plačanega dopusta

Kot je ministrica pojasnila ob robu današnjega ogleda dela Skupnostnega programa za mlade v ljubljanskih Fužinah, »mesec plačanega dopusta stane približno 22 milijonov evrov«. »Zdajšnji 15-dnevni plačani očetovski dopust se bo vsako leto podaljšal za pet dni, tako da se bodo finančni izdatki države letno povečevali za pet dni,« je pojasnila.

Na novinarski konferenci po seji vlade pa je med pomembnejšimi spremembami gleda na prvotni predlog zakona izpostavila tudi določbo, po kateri bodo do 20 odstotkov višjega otroškega dodatka zaradi nevključenosti otroka v vrtec upravičeni tudi otroci po tretjem letu starosti. Po prvotnem predlogu bi se višji dodatek ukinil za otroke, stare od tri do šest let.

Podaljšuje se pravica do krajšega delovnega časa v primeru dveh otrok

Prednost zakonskega predloga Kopač Mrakova vidi tudi v tem, da na ustreznejši način ureja pravice socialnih staršev. Evropska direktiva namreč zahteva enake pravice za biološke starše in posvojitelje. Predlog tudi zmanjšuje administrativna bremena za delodajalce, je dodala ministrica.

Delodajalci bodo tako po novem oproščeni nekaterih zahtev, npr. izpolnjevanja osnov za odmero nadomestila pri dopustih in sporočanja glede prenesenega dopusta. Po besedah Kopač Mrakove se tudi podaljšuje pravica do krajšega delovnega časa v primeru dveh otrok. Doslej je pravica veljala do šestega leta otrokove starosti, po novem pa do starosti otroka ob zaključku prvega razreda.

Zaenkrat velja, da bo vlada zakonski predlog poslala v državni zbor po rednem postopku. Ministrica je še izrazila željo, da bi zakon, ki predstavlja temelj družinske politike v državi, stopil v veljavo 1. januarja 2014.

Vsak od staršev ima pravico do 130 dni starševskega dopusta

Predlog zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih določa nov sistem ureditve dopustov ob rojstvu otroka in jih deli na materinski, očetovski in starševski dopust. Kot pojasnjujejo na ministrstvu, ostajata materinski in starševski dopust individualna in načeloma neprenosljiva pravica staršev. Materinski dopust, ki je bil prej porodniški dopust, ostaja 105 dni, 15 dni pa mora mati obvezno izkoristiti.

Vsak od staršev ima pravico do 130 dni starševskega dopusta, ki je bil prej dopust za nego in varstvo, pri čemer lahko mati na očeta prenese 100 dni starševskega dopusta, 30 dni pa je neprenosljivih. Oče lahko prenese na mater 130 dni starševskega dopusta. Tako se zadosti neprenosljivim 30 dnem po evropski direktivi za mamo, za očeta pa se direktivi zadosti v obliki očetovskega dopusta.

Glede na izkušnje pri izvajanju veljavnega zakona so v novem zakonskem predlogu rešitve prilagodili tako, da bo delo na centrih za socialno delo enostavnejše in cenejše.