Kot danes poroča The Guardian, so razmere za tujo delovno silo v Katarju vse prej kot dobre in jih je moč označiti za alarmantne. Tako naj bi zgolj med 4. junijem in 8. avgustom, ko temperature dosežejo tudi 50 stopinj Celzija in več, umrlo kar 44 delavcev iz Nepala. Večina naj bi jih življenje izgubila zaradi srčnega udara, kapi ali nesreče na gradbišču.

Če se bo podoben trend nadaljeval, bo po podatkih Mednarodnega združenja sindikatov (ITUC) še pred uradnim začetkom svetovnega prvenstva ob svoje življenje najmanj štiri tisoč migrantskih delavcev, oziroma ducat na teden.

Pri britanskem časniku med drugim ne dvomijo, da gre pravzaprav za pojav modernega suženjstva, saj delavci spijo v prenatrpanih in umazanih prostorih, za svoje delo po več mesecev ne prejmejo plačila, delodajalec pa jim celo odreka dostop do sveže pitne vode. Po pomoč na svojo ambasado v Katarju naj bi se zato že obrnilo najmanj 30 nepalskih delavcih, ki so kasneje brez prejetega plačila zapustili državo.

Slabo pa se ne godi le državljanom Nepala. Indijski veleposlanik v Katarju je tako postregel s podatkom, da je v prvih petih mesecih letošnjega leta umrlo že 82 Indijcev, kar 1460 pa se jih je na veleposlaništvo pritožilo zaradi katastrofalnih delovnih razmer. Samo med letoma 2010 in 2012 naj bi v Katarju sicer umrlo okoli 700 indijskih delavcev.

»Z veseljem bi zapustili državo, a nam podjetje tega ne dovoli. Smo nemočni. Obžalujem svoj prihod v Katar, vendar ne morem storiti popolnoma nič. Želel sem zaslužiti, da nahranim svojo družino, a tako kot večina delavcev tukaj, nisem imel sreče,« je za Guardian svojo nesrečno zgodbo izdal eden izmed delavcev.

Z nafto bogati Katar, ki po dohodku na prebivalca velja za najpremožnejšo državo na svetu, naj bi po nekaterih ocenah v naslednjih letih samo za izgradnjo hotelov, stadionov in transportne infrastrukture namenil skoraj 74 milijard evrov. Že zdaj je v državi okoli 1,2 milijona tujih delavcev, za izpolnitev visokopoteznih načrtov pa naj bi jih potrebovali še milijon.

Zaskrbljenost izrazile tudi katarske oblasti in Fifa

Na pisanje časnika so se že odzvale katarske oblasti in napovedale temeljito preiskavo. »Kot vsi, ki smo prebrali članek v časopisu, smo tudi mi zgroženi nad izsledki. Zdravje, varnost in dobrobit prav vsakega delavca, ki prispeva k organizaciji svetovnega prvenstva leta 2022, je za odbor izjemnega pomena,« so danes sporočili organizatorji mundiala.

Nad poročanjem Guardiana so zaskrbljeni tudi pri Mednarodni nogometni zvezi (Fifa), kjer so že obljubili, da se bodo o kočljivi temi pogovorili z organizatorji. »Fifa bo znova stopila v stik s katarskimi oblastmi, zadeva pa bo tudi na dnevnem redu izvršnega odbora Fife 3. in 4. oktobra v Zürichu,« so obljubili pri Fifi.