Sklop priporočil je pripravil diplomant ljubljanske ekonomske fakultete Alen Faljić, ki bo študij oktobra na podiplomskem programu nadaljeval na dunajski poslovni univerzi WU. Kot pravi Faljić, je za priprave ter prijavo na želeno fakulteto rabil približno leto dni. "Za podoben korak se odloča vse več študentov, zato sem zadnje čase prejemal veliko klicev in vprašanj v zvezi s to tematiko. Odločil sem se, da pripravim priročnik, s katerim bom odgovoril na večino osnovnih vprašanj," je razložil.

Dobro je, če ima študent ali dijak izoblikovano vizijo o tem, kaj želi delati po končanem študiju

Priročnik, do katerega lahko dostopamo prek te povezave, je napisan v obliki vprašanj in odgovorov. Poskuša zajeti vsa pomembnejša vprašanja, ki so se Faljiću pojavila med procesom vpisa in so relevantna tudi za ostale študente. Priporočila so najbolj primerna za študente ali dijake, ki se nameravajo vpisati na poslovne ali ekonomske šole oziroma programe, vendar se velik del besedila navezuje na splošne izzive pri vpisu na katerokoli šolo ali program v tujini. Faljić je še opozoril, da je vsebina neuradne in neformalne narave in da je besedilo namenjeno informiranju ter opisu lastnih izkušenj.

Pri izbiri prave šole je dobro, če ima študent ali dijak izoblikovano vizijo o tem, kaj želi delati po končanem študiju, še bolje je, če ve tudi, v katerih podjetij bi lahko takšno delo opravljal in katere poslovne šole imajo dobre povezave s temi podjetji. "Skoraj vsaka poslovna šola ima spisek pogostih zaposlovalcev njihovih študentov, ki jih objavljajo tudi na spletni strani ali v brošurah," razloži avtor priporočil.

Vloga sprejemnih pisarn v tujini drugačna kot pri nas

"Na začetku sem bil nekoliko nejeveren, da si bom lahko kakor koli pomagal s sprejemnimi pisarnami (Admission office) v tujini. Napačna predstava, ki sem jo povezoval z izkušnjami z referati na fakultetah v Sloveniji me je zadrževala pred tem, da bi jih kontaktiral," razloži Faljić in doda, da je tujini slika povsem drugačna, saj so sprejemne pisarne na poslovnih šolah izjemno profesionalne in bodo iskalcem pomagale pri odločitvah.

Pri vpisu na izbrano šolo, je potrebno predložiti vrsto dokumentov. Za posamezen program se zahteve razlikujejo, vendar so si v splošnem podobne. Poslovne šole najpogosteje zahtevajo potrdilo o povprečnih ocenah, življenjepis oziroma CV, priporočilna pisma, motivacijsko pismo, plačilo prijavnine in rezultate standardiziranih izpitov kot so GMAT (Graduate Management Admission Test) in TOEFL (Test of English as a Foreign Language).

Podrobnosti ostalih tematik, kot so priprave na intervju, pravilno oblikovanje življenjepisa in motivacijskega pisma, so podrobno opisane v dokumentu. Kot je povedal Faljić, želi s priročnikom pomagati mlajšim generacijam pri zapletenih postopkih, povezanih z vpisom na šole v tujini. "Pričakujem, da se bo še kak posameznik več odločil za študij v tujini. Nekoga, ki sta ga do sedaj strah in zapletenost postopka držala nazaj, bi znal prav niz nasvetov in celovit opis izkušnje motivirati, da tudi sam poizkusi. Dolgoročno pa si želim, da bi nastala tudi kakšna skupnost študentov, ki si bo med seboj pomagala," je za Dnevnik.si še strnil avtor dokumenta.