Kot je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani spomnil Lukšič, socialni demokrati v minimalni plači ne vidijo samo finančne kategorije, številk in nepotrebnega stroška, ki bremeni gospodarstvo, temveč z njo definirajo življenjski minimum za dostojanstveno življenje.

Gospodarstvo je zaradi ljudi

V tej luči razpravo, ki minimalno plačo povezuje z znižanjem stroškov, »absolutno zavračajo«. Glede na to, da lastniki podjetij v delavcih vidijo prav strošek, je sindikalno napoved demonstracij - Zveza svobodnih sindikatov jih je napovedala za november - označil za dobro. »Gospodarstvo je zaradi ljudi,« je poudaril.

Predsednik SD je menil, da je treba konkurenčnost gospodarstva graditi na čim višji izobrazbi, standardu in kakovosti življenja ljudi, čim boljših plačah in čim boljšem delovnem okolju. Da bi tuji investitorji v Slovenijo prihajali zaradi nizkih stroškov dela, bi bilo nevarno, verjame.

Posege v minimalno plačo sicer v vladi po Lukšičevih besedah diktirajo neoliberalisti. Konkretnih imen ni navedel, saj da ne sedi na sestankih ministrske ekipe.

Poišče naj se soglasje glede SDH

V zvezi z novim osnutkom novele zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH) je prvi mož SD izpostavil, da gre že za tretje spremembe na področju upravljanja državnega premoženja v treh letih in da je to za Slovenijo zelo slabo. Skladno s tem je pozval, da se vendarle poišče soglasje in vzpostavi zakonodajo, ki bo zdržala.

Tako kot socialni partnerji bodo tudi v SD pripravili svoje predloge, o njih pa se bodo na sestanku pogovarjali v torek.

Kot je že povedal Lukšič, še vedno menijo, da bi morala s premoženjem upravljati agencija, kot je bila Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN), ki je nastala v času vlade Boruta Pahorja, ne pa gospodarska družba. AUKN se je umaknila od vlade in političnih strank, je zatrdil.

Za stabilnost bolje, če bi nadzornike potrdil DZ

Glede kadrovskih vprašanj je omenil tudi trenutni vladni predlog, da bi vse člane nadzornega sveta SDH imenovala vlada. To se mu zdi slabo, saj bodo imele vsakokratne vladajoče stranke preveč moči. Za stabilnost bi bilo bolje, če bi nadzornike potrdil DZ, je ocenil. Kot je spomnil, so v SD lani predlagali, da bi kandidate izbral predsednik države, dokončno pa bi jih imenoval DZ.

V zvezi z ukinitvijo Kapitalske družbe (Kad) kot samostojne institucije, ki so ji v preteklosti nasprotovali, se po njegovih besedah zavzemajo, da bi bila pokojninska sredstva del neodvisnega finančnega stebra, ki bi ga nadzorovali sindikati in upokojenci, tako da bi bil neodvisen od vlade in rizičnih kapitalskih naložb.

Lukšič se je dotaknil tudi proračuna za prihodnje leto, pri čemer je ugotovil, da je koalicija očitno usklajena. Opozoril pa je, da SD ni uspela s svojim stališčem, da mora biti ta dokument orodje razvoja. Proračun bo usmerjen kratkoročno in bo samo lovil primanjkljaj, je izpostavil. Kljub temu pa ga veseli, da vendarle ne bo sledil le logiki varčevanja, kot je pod vlado Janeza Janše.

Medja izgubil potrebno verodostojnost

Pokomentiral je tudi nekatere druge aktualne dogodke. Na vprašanje, ali je predsednik uprave Nove Ljubljanske bane (NLB) Janko Medja, ki se je v petek znašel v središču kriminalistične preiskave in je bil zato nekaj časa tudi pridržan, še vreden zaupanja, je odgovoril, da bodo morali o tem odločiti nadzorniki NLB. Sam meni, da je položaj neugoden in da je Medja izgubil potrebno verodostojnost.

Potem ko je ob imenovanju Gašparja Gašparja Mišiča na čelo Luke Koper zažugal celo z odhodom iz koalicije, je danes pojasnil, da bodo njihovi naslednji koraki odvisni od skupščine družbe, ki bo 7. oktobra. Če bo ostal, bo verjetno razrešen kdo drug, je napovedal in pri tem omenil nadzornike Slovenske odškodninske družbe (Sod). Novi nadzorniki Soda bi nato lahko razrešili upravo Luke, je namignil in dodal, da se bo zoper tovrstno politično kadrovanje boril do konca.

Krščanska unija si močnejše podpore ni zaslužila

Spregovoril je še o izidu volitev v Nemčiji, saj bo, tako prvi mož SD, od nemških prioritet zelo odvisno tudi, kako bo v Sloveniji. V tej luči je po eni strani zadovoljen s porazom liberalcev, po drugi strani pa je razočaran nad močnejšo podporo krščanski uniji Angele Merkel, ker da si je ni zaslužila.

Napredek socialdemokratov, čeprav skromen, po njegovih besedah predstavlja minimalen premik v smeri sociale oz. zavedanja, da je treba v Nemčiji in EU delati za vse sloje, ne samo za bogate.