Do neke mere je izobraževanje o tem, kaj lahko posameznik naredi, da bi tovrstno onesnaževanje omejil oziroma zmanjšal, zelo koristno, toda to, kako zmanjšati stanje onesnaženosti Zemlje, je še vedno največja skrb okoljevarstvenikov in znanstvenikov, ki si prizadevajo, da bi stvari izboljšali s pomočjo tehnologije, ki je že na voljo. Boyanov načrt pa sestoji iz zasidrane mreže plavajočih zaščitnih boj in predelovalnih platform, ki bi jih lahko odposlali na smetišča po vsem svetu.

Z uporabo zaščitnih boj bi lažje pokrivali večja območja in hkrati zmanjšali pogine živali

Pri svojem načrtu je seveda upošteval naravno gibanje morja, zato je kot rešitev za problematično premikanje smeti predlagal nekakšno orjaško cedilo, skozi katerega bi voda nemoteno tekla, pri tem pa bi zajemali smeti. Naklonski kot zaščitnih boj bi prisilil plastiko, da se pomika v smeri platform, kjer bo filtrirana in shranjena za recikliranje. Prav zato, da bi se izognili temu, da bi pri čiščenju uničevali in ubijali živa bitja, so namesto mrež uporabili zaščitne boje, s katerimi bodo tudi lažje pokrivali večja območja. Zaradi gostote smeti v primerjavi z večjimi morskimi živalmi, bo prav uporaba zaščitnih boj omogočila živalim, da nemoteno plavajo pod njimi in tako očitno zmanjšali pogine.

Projekt Ocean Array je popolnoma samozadosten

Energijo črpa iz sonca, tokov in valov, hkrati pa s krili platforme zamahuje kot prava manta. Gre torej za načrt, ki združuje tako varovanje okolja kot izjemno premišljen proces. Navdihnjen z reševanjem globalnih težav s trajnostnim razvojem je Boyan najprej začel s šolskim projektom, ki je analiziral velikost in količino plastične navlake v zmotah smeti v oceanih. Njegova seminarska naloga o tej temi je bila večkrat nagrajena, zato je šel z raziskavo še naprej in svoj končni koncept predstavil lani na TEDxDelft2012.

Prihranili bi milijone dolarjev

Poleg tega da bi projekt rešil na tisoče živih bitij in zmanjšal vnos kemikalij v prehrambeno verigo, bi hkrati letno prihranil milijone dolarjev, ki se jih porabi za čiščenje oceanov, izgube v turizmu, škodo pomorskim plovilom. Njegova strast, da poskrbi za bolj zdrave oceane, ima potencial, da vpliva na življenja vseh ljudi na svetu. Kljub temu da trenutno opravljajo študije izvedljivosti projekta, so že ocenili, da bi s prodajo plastike, ki bi jo iz oceanov pobrali v petih letih, denarno presegli začetne stroške za zagon projekta. Ali drugače rečeno, stvar bi celo lahko bila donosna.