Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) Mateja Kožuh Novak se je že v ponedeljek sestala s premierko Alenko Bratušek, ki se, kot je povedala predsednica Zdusa, zaveda, da regres prejemajo najrevnejši upokojenci. A zagotovila, da s proračunom za prihodnje leto vlada ne bo posegla po tem dodatku, ni dobila.

Posegi niso pravična rešitev

Ta možnost je namreč ob pripravi proračuna vseskozi v igri, čeprav sta SD in DeSUS večkrat jasno sporočila, da temu nasprotujeta in bi bil zanje bolj pravičen ukrep krizni davek. Tako menijo tudi v Zdus. A novim davkom nasprotujejo zlasti v DL.

Vendar pa je prvak DL Gregor Virant za STA danes pojasnil, da se je s Kožuh Novakovo pogovarjal po telefonu in da soglaša z njo, da posegi v prejemke upokojencev z najnižjimi pokojninami niso pravična rešitev. Tako se je s predsednico Zdusa na dopoldanskem sestanku strinjal tudi predsednik SD Igor Lukšič.

Pokojnine so ljudje, ki živijo

Glede na to gre pred današnjim nadaljevanjem vladnega posveta glede proračuna za leto 2014 sklepati, da je možnost, da bi se vladna ekipa za tak ukrep vendarle odločila, manjša ali pa bi utegnila določiti nižjo mejo pokojnine, do katere bi upokojenci še prejemali letni dodatek. Sedaj ga namreč prejemajo tisti, ki prejemajo do 622 evrov pokojnine. Izvršni odbor DeSUS je namreč v torek soglasno sklenil, da stranka ne bo podprla proračuna za leto 2014, če bo v njem predvidena ukinitev letnega dodatka.

Lukšič je danes za STA po srečanju s Kožuh Novakovo povedal, da delijo podobna stališča. Tako v Zdus kot SD med drugim menijo, da ne smejo varčevati pri upokojencih, temveč morajo biti pri delitvi bremen krize pravični. »Menimo, da pokojnine niso samo številka in strošek, ampak so to ljudje, ki živijo,« je dejal Lukšič.

Dodatek namenijo za nujno, česar si s pokojnino ne morejo privoščiti

V torek se je s predsednico Zdusa sestala tudi predsednica opozicijske NSi, ki je opozorila, da upokojenci namenijo letni dodatek za tisto, kar nujno potrebujejo, a si s pokojnino tega ne morejo kupiti. Ti upokojenci, velikokrat gre za vdove, ženske, samske ženske, so že tako na robu revščine, je na današnji novinarski konferenci poudarila Novakova.

S Kožuh Novakovo sta se v torek dogovorili tudi za sodelovanje na posameznih področjih, poslanci NSi pa se bodo pogosteje sestajali s predstavniki Zdusa.

Predstavniki Zdusa se bodo v četrtek zjutraj predvidoma sestali še s poslansko skupino SLS, so za STA pojasnili v tej stranki. V minulih dneh se je sicer v sklopu srečanj predstavnikov upokojenskih društev s poslanci Kožuh Novakova sestala tudi s poslancem SDS Andrejem Šircljem.

Protest 25. septembra

Sindikat upokojencev pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) bo 25. septembra pred vladno palačo pripravil protestni shod, na katerem bo opozoril na nestrinjanje z morebitnim ukinjanjem letnega dodatka za upokojence. Prav tako bodo izrazili tudi zahtevo, da se ohrani socialna država, so povedali na današnji novinarski konferenci.

»Na protestu bodo sporočili, naj vlada ne išče več rezerv in poti iz krize na račun generacije, ki je v svojem življenju zelo veliko prispevala k rasti podjetij in ustanov ter graditvi socialne države,« je na novinarski konferenci dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič.

Nenehni pritiski na upokojence

Po njegovih besedah je prav, da vladi sporočijo nestrinjanje z »nenehnimi pritiski na upokojence kot na generacijo, ki naj bi živela bolje, kot je potrebno«.

Sekretar Sindikata upokojencev Slovenije pri ZSSS Miloš Mikolič je dejal, da bodo na shodu zahtevali tudi ohranitev socialne države, tako med drugim javnega zdravstva in šolstva. K sodelovanju na shodu bodo povabili še druge upokojence. Meni, da se jim bo Zveza društev upokojencev Slovenije pridružila.

Diskreditorno obnašanje do upokojencev

Predsednica Zdusa Mateja Kožuh Novak je za STA povedala, da bodo ljubljanska društva iz Zdusa pozvali, naj se pridružijo shodu. Ob tem pa je pojasnila, da so številni člani sindikata upokojencev pri ZSSS tudi člani Zdusa.

Po njeni oceni je sicer smiselno vsako nasprotovanje poseganju v pravice upokojencev. »Nekateri člani vlade in nekatere stranke se vedejo izjemno diskreditorno do upokojencev, kar je za vsak narod pogubno,« je dejala. »Naredili bomo vse, da jim dopovemo, da dejansko posegajo v pravice svojih lastnih staršev in starih staršev,« je poudarila.

V imenu pohlepa po dobičkih

V ZSSS so danes izrazili tudi nasprotovanje predlogu dokumenta za zagotovitev boljšega zakonodajnega in poslovnega okolja ter dvig konkurenčnosti, ki ga je vlada objavila na svoji spletni strani med gradivi v obravnavi. Dokument izpostavlja nujnost ponovnega spreminjanja reforme dela, čiščenje košarice pravic zdravstvenega zavarovanja in uvedbo socialne kapice pri izplačilu 36.000 evrov bruto zaslužka letno, so povzeli v ZSSS.

»Večina predlogov prihaja v imenu svobode kapitala, absolutne prevlade tržnih zakonitosti v družbi, razprodaje državnega premoženja in pohlepa po dobičkih,« je dejal Semolič. Predlagatelji teh idej po njegovih besedah izhajajo iz neoliberalnih krogov, ki so povzročili krizo ter propad bank in podjetij.

O sindikalnih predlogih ne duha ne sluha

Zahteva po uvedbi socialne kapice prihaja s strani najbogatejših v družbi, je poudaril. »Če bi sprejeli predlog, da bi najbogatejši plačevali v pokojninsko in zdravstveno blagajno manj kot doslej, bi s tem zmanjšali prilive v obe blagajni za približno 250 do 300 milijonov evrov,« je dejal. Na ta način bi se najbogatejšim povečala neto plača, dodaja.

Po mnenju izvršnega sekretarja ZSSS za politike zaposlovanja, migracije in odnose z javnostmi Gorana Lukiča gradivo »brez sramu povzema poglede delodajalcev, o sindikalnih predlogih pa ni ne duha ne sluha«. Predlagani dokument je treba takoj umakniti iz obravnave, ker je "zelo interesno obarvan", je dejal.

O tem bodo spregovorili tudi na seji Ekonomsko-socialnega sveta v četrtek, so še napovedali v ZSSS.