Tony Parker, Nicolas Batum, Boris Diaw, Mickael Galabale, Nando De Colo... Kljub temu da francoska reprezentanca, ki bo drevi ob 21. uri v Stožicah nasprotnik Slovenije v četrtfinalu, na evropsko prvenstvo ni pripotovala v najmočnejši zasedbi, pa omenjena imena zgovorno pričajo, za kako kakovostno moštvo kljub vsemu gre. A ena stvar drži kot pribita – niso nepremagljivi. To so do zdaj dokazali Nemci, Litovci in Srbi.

Na sinočnji prosti dan evropskega prvenstva so slovenski reprezentanti delovali mirno. Bilo je kot zatišje pred nocojšnjim viharjem. V hotelu Cubo, kjer domujejo v času prvenstva, so zatrjevali, da je poraz s Finsko zgodovina. Selektor Božidar Maljković pa je ob uvodu druženja s sedmo silo naredil prerez dogajanja. »V Sloveniji sem zaznal dve fazi pred začetkom evropskega prvenstva. Po odpovedih Erazma Lorbka in Bena Udriha so se v javnosti širili pesimizem in vprašanja, zakaj sploh organiziramo prvenstvo, ko pa nimamo moštva, ki bi se lahko borilo s preostalimi reprezentancami, da bomo slabi in podobno. Nato smo začeli naporno delo, sledile so zmage v pripravljalnem obdobju, zato se je začela atmosfera spreminjati. Navijači so postajali bolj optimistični, kar je povsem normalno. A bodite prepričani, da niti jaz niti igralci v nobenem trenutku nismo postali nerealni. Vemo, kdo in kaj smo. Želimo dati vse od sebe in vsem ljudem v Sloveniji podariti še več sreče in zadovoljstva. Vsak od nas ima čast in ime, za katerega igra in se bori. Poleg narodne zavesti seveda, ki je velika, saj drugače sploh ne bi prišli na evropsko prvenstvo,« je razpredal srbski strokovnjak in ob tem še posebej izpostavil Gorana Dragića, ki je prekršil kar nekaj pravil lige NBA in tvegal visoko finančno kazen. »A on je prišel do mene in dejal, da ga to ne zanima, da želi biti od prvega dne zraven in igrati za svojo domovino.«

Šele ko si je olajšal dušo, se je slovenski selektor osredotočil na četrtfinalni obračun. Dejal je, da sta bila Francija in Španija glavna favorita za zlato odličje pred prvenstvom in da je tako tudi danes. Zaveda se kakovosti nasprotnika, ki ima sedem igralcev, ki igrajo ali so igrali v ligi NBA, in pet preostalih košarkarjev, ki nastopajo v najboljših evropskih klubih. »Ko igraš proti ekipi, ki ima visoke košarkarje in je atletsko močnejša, je najpomembneje, da pustiš srce na igrišču. Le tako lahko mirno spiš tudi v primeru, če izgubiš. Proti Franciji ne dvomite, da bomo dali od sebe vse. Vztrajali bomo pri svojem stilu igre, ki je številnim ljudem izredno všeč. Če bomo zmagali, pa vam ne znam odgovoriti,« je dejal Maljković.

S sodelavci v trenerskem štabu bodo taktiko prilagodili francoskemu napadu in poskušali nevtralizirati njihove glavne karakteristike, kar je po Maljkovićevih besedah cilj proti vsakemu nasprotniku. »Preučili smo njihovo igro. Poizkušali jim bomo vriniti stil igre, ki jim ni po godu, in igrati na meji svojih zmogljivosti.« Poseben poudarek bo kajpak na Tonyju Parkerju, ki ga slovenski selektor dobro pozna od sedemnajstega leta, ko je odšel v Insep, posebno institucijo za najbolj obetavne športnike v državi. Pravi, da bi bilo prepotentno, če bi dejal, da pozna načrt, kako ga ustaviti. »Bom pa s svoje strani naredil vse, da ga omejimo. Daj bog, da bo nekdo pripravljen to uresničiti, kot je bil Joksimović recimo proti Spanoulisu. Tudi Rudyja Fernandeza smo ustavili pri štirih točkah. Toda pri tako velikih igralcih nikoli ne veste, kaj se bo dogodilo. Naša naloga je, da ga poskušamo dobro ustaviti, a to ni obsesija. Če bo dal 35 ali 40 točk, pa bomo ustavili ostale igralce, bo prav tako vse v redu,« je mirno razlagal Maljković in še navrgel, da ga mlačna igra Francozov na prvenstvu pošteno skrbi. »Pogostokrat se je v športu namreč dogodilo, da so se veliki igralci zbrali, ko je bilo najbolj potrebno. Francija nas ne bo podcenjevala. Vedo, kaj pomeni četrtfinale. A ste lahko prepričani, da to vemo tudi mi.«