Glede prizadevanj okrog enotnega modela sanacije bank, ki bo veljal za celoten evropski prostor, je Arhar dejal, da je to trenutno glavno vprašanje in potrebna bodo trda pogajanja pri ustanovitvi bančne unije. »V Sloveniji smo naredili prvi korak in aktivirali zakon o stabilnosti bančnega sistema,« je povedal.

V Evropi mala podjetja, v ZDA velike korporacije

Po njegovih besedah v Evropi dominirajo mala in srednja podjetja, medtem ko so ZDA dežela velikih korporacij, ki imajo svoje ratinge in same prihajajo na finančni trg. Poudaril je, da bančno posredništvo v Evropi opravi med 70 in 80 odstotkov celotnega financiranja gospodarstva. Dejal je, da je banka do banke v partnerskem odnosu, sodelovanje pa poteka na podlagi zaupanja.

Če banka ni zdrava, ne uživa zaupanja, ne more zbirati denarja, potem ne more poslovati. Danes ni drugih institucij, ki bi delovale namesto bank, zato je treba po njegovi oceni nujno pozdraviti banke, istočasno pa tudi gospodarstvo. »Pri denarju smo vsi enaki, banke so se umaknile iz financiranja druga druge. Cilj bankirja pa je s čim manjšim kapitalom narediti velik posel,« je pojasnil.

Primanjkovanje lastniškega kapitala

Dejal je, da je v Sloveniji zelo dolga procedura pri sprejemanju zakonov, izvedba teh zakonov v praksi pa se vleče. Kot primer dobre praksa reševanje bančne krize je izpostavil Švedsko z začetka 90. let. Na tem primeru se je namreč pokazalo, da pri reševanju slabih posojil bank ne smemo iti pod splošno raven slabih posojil, če želimo zavarovati konkurenco.

»Hkrati se ve, da tako v bankah kot podjetjih primanjkuje lastniškega kapitala. Od bank se pričakuje, da bi ponovno začele kreditirati in tako pomagati gospodarstvu. Problem je, da tovrstnega kapitala ni,« je opozoril Arhar. Razloge za to je iskati v prezadolženosti podjetij.

Po njegovih besedah bi morali našo naklonjenost tujemu kapitalu spremeniti v prakso in čimprej začeti s strukturnimi reformami. Ostro je nasprotoval tudi posploševanjem o tem, da so za vse krive banke. Vprašati bi se morali o odgovornosti menedžerjev in lastnikov v podjetjih, je dejal.