"Nobenega pritiska nisem čutil. Nasprotno, vsi vedo, da imamo kar veliko denarja na računih in za zdaj smo sposobni svoje težave reševati sami," je poudaril minister.

Tako se je odzval na pisanje nemškega poslovnega časnika Handelsblatt, ki ob sklicevanju na neimenovane vire med drugim piše, da naj bi ECB pritiskala na slovensko vlado, naj zaprosi za pomoč iz evropskega reševalnega mehanizma ESM.

Finančni minister sicer danes na zasedanju evroskupine ne pričakuje nič posebnega. Predstavili bomo razmere v Sloveniji, odločitev o likvidaciji Probanke in Factor banke ter priprave proračuna za naslednje leto, je pojasnil.

Schäuble: Dokler Slovenija pravi, da zmore sama, jo moramo pri tem spodbujati

Dokler Slovenija pravi, da zmore svoje težave rešiti sama, jo moramo pri tem spodbujati, je poudaril nemški finančni minister Wolfgang Schäuble v odgovoru na vprašanje, ali bo Slovenija naslednja članica območja evra, ki bo potrebovala finančno pomoč.

"Poslušali bomo, kaj bosta povedali komisija in Slovenija. Slovenija pravi, da je ne potrebuje, da zmore brez. Po mojem mnenju bo zmogla brez, če bo dosledno stopala po poti, za katero pravi, da jo želi prehoditi," je dejal nemški minister. "Dokler Slovenija pravi 'zmogli bomo', bi jo morali pri tem spodbujati," je še poudaril nemški minister.

Dijsselbloem to jesen načrtuje obisk v Sloveniji

Šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem je za zdaj zadovoljen z ukrepanjem Slovenije v bančnem sektorju, a želi "pospešitev koraka", tako da bi Slovenija spet kmalu stala "na trdnih tleh". Dijsselbloem je še povedal, da to jesen načrtuje obisk v Sloveniji, a datum bo njegovih besedah še ni dorečen.

Šef evroskupine ocenjuje, da je pri ukrepanju v slovenskem bančnem sektorju dosežen pomemben napredek, a poudarja, da bodo v prihodnjih mesecih še tesno sodelovali s slovensko vlado in ji pomagali, da počisti bančni sistem, kar je tudi "glavna prioriteta".

Tako je Dijsselbloem odgovoril na vprašanji, kakšno bo danes sporočilo evroskupine Sloveniji in ali se že pripravlja program pomoči zanjo.

Po neuradnih informacijah naj bi Dijsselbloem, sicer nizozemski finančni minister, 30. septembra obiskal Slovenijo, a tega datuma danes ni potrdil. Pojasnil, da načrtuje obisk v Sloveniji to jesen, a datum po njegovih besedah še ni dorečen.

Pregled stanja v slovenskih bankah bo po pričakovanjih dokončan do konca novembra

Pregled stanja v desetih slovenskih bankah bo po pričakovanjih dokončan do konca novembra, je povedal Dijsselbloem po koncu neformalnega zasedanja finančnih ministrov držav v območju evra v Vilniusu.

Ob tem je šef evroskupine slovenske oblasti opozoril na pomen sodelovanja z Evropsko komisijo in Evropsko centralno banko pri zagotavljanju učinkovitega pregleda stanja slovenskih bank.

Rehn: Slovenija se premika v pravo smer

Slovenija se premika v pravo smer, podpiramo ukrepanje vlade, je poudaril evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn. Ob tem je opozoril, da je seveda treba storiti še več na področju strukturnih reform, fiskalne politike in sanacije bančnega sektorja.

"Slovenija je tako v bančnem sektorju kot na drugih področjih ukrepala odločno. Še vedno je treba storiti več na področju strukturnih reform, fiskalne politike in za končanje sanacije v finančnem sektorju, a Slovenija se sedaj premika v pravo smer in podpiramo ukrepanje vlade," je dejal Rehn.

Tako je komisar odgovoril na vprašanje, ali je Slovenija po njegovem mnenju še vedno sposobna svoje težave rešiti sama ali se že pripravlja program pomoči zanjo.

Komisar Rehn in slovenski minister Čufer sta se sicer pred zasedanjem dlje časa pogovarjala v dvoje, je razvidno iz posnetkov dogajanja pred začetkom sestanka.

FAZ: Evroskupina o slovenskih bankah; prošnje za pomoč ne pričakujejo

Nemški časnik FAZ piše, da bo položaj slovenskih bank danes zaposloval tudi finančne ministre območja evra na srečanju v Vilniusu. Do tega prihaja potem, ko se je slovenska vlada odločila za likvidacijo dveh manjših bank, ki sicer nista središče težav slovenskega finančnega sektorja. Prošnje Slovenije za pomoč zaenkrat ni pričakovati.

Slovenskega finančnega ministra Čuferja je za poročanje o stanju slovenskih bank zaprosil šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem, potem ko se je država odločila zapreti Factor banko in Probanko, piše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Kot dodaja, je slabih kreditov v 18 slovenskih bankah za 7,5 milijarde evrov, kar predstavlja 16,3 odstotka vseh kreditov. Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec želi sedaj preveriti stanje bank. Stroške njihovega reševanja ocenjuje na 1,2 do 1,5 milijarde evrov.

Evroskupina novembra na izrednem sestanku o nacionalnih proračunih

Finančni ministri držav v območju evra se bodo novembra sestali dvakrat, tudi na izrednem zasedanju 22. novembra, na katerem bodo prvič razpravljali o predlogih nacionalnih proračunov članic z evrom, je danes v Vilniusu povedal šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem.

Evroskupina bo nacionalne predloge proračunov temeljito preučila, skupaj z Evropsko komisijo, ki bo preverila, ali so v skladu s priporočili, ki jih je vsaka država dobila od EU.

Če bo ugotovljeno pomembno neskladje nacionalnih proračunskih predlogov z evropskimi priporočili, bo morala članica pripraviti popravljen predlog. Tako določajo nova pravila iz zakonodajnega dvojčka, ki zaostruje evropski nadzor nad nacionalnimi proračuni.