"Sirija bo svoje kemično orožje postavila pod mednarodni nadzor zaradi Rusije. Grožnje ZDA niso vplivale na odločitev," je dejal al Asad.

Sirski predsednik je še povedal, da Sirija načrtuje predajo relevantnih dokumentov Združenim narodom za podpis sporazuma o kemičnem orožju, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Turški premier Recep Tayyip Erdogan je medtem izrazil dvom glede sirskih napovedi. "Al Asadov režim je doslej prelomil vse obljube in v pridobljenem času zagrešil nove poboje," je v Carigradu dejal Erdogan, ob tem pa poudaril, da bo turška meja še naprej odprta za begunce iz Sirije, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Putin nagovoril Američane: Napad na Sirijo bi lahko sprožil nov val terorizma

Ruski predsednik Vladimir Putin je v mnenjskem članku v New York Timesu na Američane naslovil osebni poziv glede Sirije. Opozoril je, da bi lahko ameriški napad na Sirijo sprožil nov val terorizma. Za napad s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska je obtožil sirske upornike, ki naj bi hoteli s tem sprožiti posredovanje iz tujine.

V članku, ki je bil v sredo objavljen na spletni strani ameriškega časnika New York Times, je Putin zapisal, da se je zaradi nedavnih dogodkov odločil, da »neposredno nagovori ameriški narod in njegove politične voditelje«. Opozoril je, da bi lahko Združeni narodi doživeli enako usodo kot njihova predhodnica Liga narodov, »če bodo vplivne države obšle ZN in sprožale vojaške akcije brez odobritve Varnostnega sveta ZN«.

Povečanje nasilja in nov val terorizma

Uporabo sile izven legitimne obrambe ali brez odločitve VS ZN je označil za »nesprejemljivo« in »dejanje agresije«. »Morebiten ameriški napad na Sirijo, navkljub močnemu nasprotovanju mnogih držav ter glavnih političnih in verskih voditeljev, vključno s papežem, bo vodil v več nedolžnih žrtev in stopnjevanje, lahko pa bi prišlo tudi do širitve konflikta daleč preko meja Sirije,« je opozoril.

»Napadi bi povečali nasilje in sprostili nov val terorizma. Lahko bi spodkopali multilateralne napore za rešitev iranskega jedrskega vprašanja in izraelsko-palestinskega konflikta ter dodatno destabilizirali Bližnji vzhod in sever Afrike. Lahko bi vrgli iz ravnovesja celoten sistem mednarodnega prava in reda,« je poudaril.

Rusija ščiti mednarodno pravo, ne sirskega režima

Zagotovil je, da Rusija ne ščiti sirskega režima, temveč mednarodno pravo. Ponovil je stališče Moskve, da napada s kemičnim orožjem 21. avgusta v predmestju Damaska niso izvedle režimske sile, temveč verjetno sirski uporniki, ki so hoteli »sprožiti posredovanje svojih močnih podpornikov iz tujine«.

Pristavil je, da »poročil, da skrajneži pripravljajo nov napad - tokrat na Izrael - ni mogoče prezreti«.

Menil je še, da milijoni po svetu vse bolj vidijo ZDA kot državo, ki »se zanaša samo na golo silo« in ne kot zgled demokracije. »Zelo zaskrbljujoče je, da so vojaška posredovanja v notranje konflikte v tujih državah postala vsakdanjik za ZDA. Ali je to v njenem dolgoročnem interesu?« je vprašal. Pri tem je omenil primere Afganistana, Iraka, pa tudi Libije.

Ne boj za demokracijo, ampak oborožen konflikt med vlado in opozicijo

Ocenil je, da v Siriji ne poteka »boj za demokracijo«, temveč oborožen konflikt med vlado in opozicijo. »V Siriji je malo borcev za demokracijo. Več kot dovolj pa je borcev Al Kaide in skrajnežev vseh barv, ki se borijo proti vladi,« je dejal. Ta »notranji konflikt, ki ga spodbujajo dobave orožja iz tujine za upornike«, pa je označil za enega najbolj krvavih na svetu.

Pozval je k politični in diplomatski rešitvi sirske krize ter ocenil, da morajo ZDA, Rusija in vse članice mednarodne skupnosti izkoristiti pripravljenost sirske vlade, da svoje kemično orožje postavi pod mednarodni nadzor.

Štirje koraki do mednarodnega nadzora

Ruski časnik Komersant je objavil podrobnosti načrta za vzpostavitev mednarodnega nadzora nad kemičnim orožjem sirskega režima, o katerem bosta danes v Ženevi govorila ruski in ameriški zunanji minister Sergej Lavrov in John Kerry. Načrt predvideva štiri korake. Sirska opozicija in uporniška vojska sta medtem znova zavrnili ruski predlog.

Komersant, ki je navedel ruske diplomatske vire, je poročal, da je kot prvi korak predvideno, da postane Sirija članica Organizacije za prepoved kemičnega orožja (OPCW). Nato bi morala Sirija povedati, kje ima to orožje in kdo ga je proizvedel. Nato bi dovolila inšpektorjem omenjene organizacije pregled arzenalov orožja. Končni in zadnji korak bi bila skupna odločitev z inšpektorji o načinu uničenja tega orožja, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po poročanju časnika je odločitev o tem, kdo bo uničil kemično orožje, treba šele sprejeti, da pa ni izključeno, da bi to lahko storile skupaj ZDA in Rusija. Rusija naj bi sicer ZDA z načrtom seznanila že v torek.

Uporniki pozvali k okrepitvi vojaških operacij

Uporniška Svobodna sirska vojska je medtem danes znova zavrnila ruski predlog. V video sporočilu na YouTubeu je poveljnik vojske Selim Idris zahteval sojenje predstavnikom režima, ki so priznali, da imajo to orožje.

Kot je izpostavil, »kategorično« zavračajo pobudo. Mednarodno skupnost je pozval, naj se ne zadovolji z odvzemom kemičnega orožja, »orodja zločina«, ampak naj »na Mednarodnem kazenskem sodišču sodijo avtorju zločina, ki je jasno priznal, da ima to orodje in je pristal na to, da se ga znebi«, poroča AFP.

Ob tem je pozval svoje borce k okrepitvi vojaških operacij po vsej državi, tuje države podpornice upornikov pa k povečanju dostave orožja.

»Politični manever za kupovanje časa«

Opozicijska Sirska nacionalna koalicija pa je rusko pobudo znova označila kot »političen manever za kupovanje časa« za režim sirskega predsednika Bašarja al Asada. Izpostavila je, da morajo odgovarjati tisti, ki so storili zločine nad sirskim ljudstvom in da morajo biti vsakršni ukrepi sprejeti v okviru 7. poglavja Ustanovne listine ZN, ki omogoča morebitne vojaške ukrepe.

Opozorili so še, da če odgovor mednarodne skupnosti ne bo učinkovit, »bodo Iran, Severna Koreja in libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah to razumeli kot zeleno luč za proizvodnjo in uporabo kemičnega orožja«.

Evropski poslanci ne izključujejo »odvračalnih ukrepov« za Sirijo

Uporaba kemičnega orožja v Siriji je vojni zločin in zločin proti človečnosti, ki zahteva »jasen, močan, usmerjen in enoten odgovor«, navaja resolucija, ki so jo danes podprli evropski poslanci. Pri tem odgovoru niso izključeni »potencialni odvračalni ukrepi«, navaja parlament v sporočilu za javnost.

Parlament je v resoluciji, ki so jo potrdili z dvigom rok, ostro obsodil »množični poboj civilistov s kemičnim orožjem 21. avgusta 2013 na obrobju Damaska«. Ob tem je pozval k ukrepom, s katerimi bi preprečili prihodnjo uporabo kemičnega orožja v Siriji ali kjer koli drugod.

Podpirajo predajo nadzora nad kemičnim orožjem

Poslanci so sicer izrazili podporo načrtu, da bi Sirija mednarodni skupnosti predala nadzor nad svojim kemičnim orožjem. A ultimat mednarodne skupnosti mora spremljati zavezujoča resolucija VS ZN, ki bi, če ne bo spoštovana, lahko predstavljala osnovo za uporabo »vseh instrumentov po Ustanovni listini ZN«, navaja parlament.

Rusija in Kitajska morata po mnenju poslancev kot stalni članici VS ZN sprejeti svojo dolžnost za dosego skupnega stališča in diplomatske rešitve za sirsko krizo. V primeru nadaljevanja blokade v VS ZN pa bi lahko zadevo predali Generalni skupščini ZN, menijo poslanci.

Trajna rešitev le v vključujočem političnem procesu

Sicer pa trajno rešitev za krizo v Siriji poslanci vidijo le v »vključujočem političnem procesu s podporo mednarodne skupnosti«. Poslanci so sirskega predsednika Bašarja al Asada in njegov režim tudi pozvali k odstopu.

EU pa mora na drugi strani izpolniti svojo humanitarno dolžnost in okrepiti pomoč sirskim beguncem, še izpostavljajo poslanci. Vse strani v konfliktu so ob tem še pozvali, naj omogočijo dobavo humanitarne pomoči.