Asad vedno zavrnil dovoljenje za uporabo kemičnega orožja

Nemški vohuni so v zadnjih štirih mesecih in pol prestregli številna sporočila in pogovore med pripadniki sirske vojske in sirskim predsednikom, ki so ga večkrat prosili za dovoljenje za uporabo kemičnega orožja. Po poročanju časnika Bild dovoljenja niso prejeli.

To bi lahko pomenilo, da Asad ni odobril napada s kemičnem orožjem blizu Damaska 21. avgusta letos, v katerem je po ocenah umrlo okoli 1400 ljudi. Nemška obveščevalna agencija (BND) po poročanju tiskovne agencije Reuters zaenkrat ni ne potrdila ne zanikala navedb časnika.

Po poročanju Bilda so vohuni radijski signal prestregli na nemškem plovilu Oker, ki pluje blizu sirske obale.

Pentagon v pripravljenosti, Obama čaka na torek

Pentagon naj bi načrtoval uporabo bombnikov ter petih rušilcev, ki že nadzorujejo situacijo v vzhodnem Sredozemlju. »Izstrelili bomo več salv izstrelkov ter po vsaki salvi ocenili situacijo, vendar vse znotraj 72 ur,« je po navedbah francoske tiskovne agencije AFP za Los Angeles Times dejal predstavnik, ki je seznanjen z vojaškim načrtovanjem.

Medtem ko Pentagon pospešeno načrtuje morebitno vojaško akcijo ZDA v Siriji, pa se ameriški predsednik Barack Obama pripravlja, da bo v torek nagovoril ameriške državljane in jim predstavil načrte glede Sirije, ki jo Washington obtožuje uporabe kemičnega orožja proti svojemu prebivalstvu.

Obama se sicer zaveda, da bo težko prepričati člane obeh domov parlamenta, da podprejo vojaško akcijo proti Siriji. Raziskava, ki jo je v petek objavil Washington Post, je pokazala, da 224 od trenutno 433 članov predstavniškega doma nasprotuje oziroma se nagiba proti podpori vojaški akciji, medtem ko jo podpira vsega 25 poslancev, 184 pa je neodločenih.

V iskanju oddobritve kongresa pa je Obama javnosti pokazal tudi precej nazorne posnetke, ki pričajo o uporabi kemičnega orožja.

ZDA in Francija prepričani, da podpora posredovanju v Siriji narašča

Ameriški državni sekretar John Kerry je po srečanju z zunanjimi ministri EU v Vilniusu dejal, da je število držav, ki so pripravljene na vojaški poseg, »dvomestno«.

Zunanji ministri EU so na neformalnem zasedanju v litovski prestolnici pozvali k odločnemu odgovoru na nedavni napad s kemičnim orožjem v predmestju Damaska, ki ga je po trditvah zahodnih držav izvedel režim sirskega predsednika Bašarja al Asada.

»Zadovoljen sem z izjavo, ki jo je objavila EU,« je dejal Kerry v soboto zvečer po srečanju s francoskim kolegom Laurentom Fabiusom v Parizu.

Dvomestno število podpornic vojaškega napada

»To je zelo močna izjava, to se povečuje, ne zmanjšuje, v smislu globalnega občutka ogorčenja,« je poudaril Kerry.

Dodal je, da so »številne države, v dvomestnih številkah, ki so pripravljene na vojaško posredovanje«. »Imamo več držav, ki so pripravljene na vojaško posredovanje, kot bi jih dejansko lahko uporabili v vojaškem posegu, o kakršnem razmišljamo,« je še dejal ameriški državni sekretar.

Tudi francoski zunanji minister je prepričan, da podpora posredovanju v Siriji narašča. »Trenutno sedem ali osem držav v G8 deli naše mnenje glede močnega odziva, takšno mnenje pa ima tudi 12 držav iz skupine G20,« je pojasnil.