Samo z dvigom prispevnih stopenj ne bomo skrajšali čakalnih dob, ne bomo dosegli nižjih stroškov zdravil in materiala in ne bomo zmanjšali korupcijskih tveganj, trdijo v DL.

Stanje v zdravstvu je kritično

Z ministrom za zdravje Tomažem Gantarjem sicer soglašajo, da je stanje v zdravstvu kritično, a je do tega prišlo prav zaradi prakse ad-hoc reševanja v zadnjem trenutku, predvsem na plečih državljanov, brez celostnega pristopa, ki bi zagotovil poštena razmerja med različnimi skupinami zavarovancev ter racionalno porabo zbranega denarja.

Tako so od ministra pričakovali predlog, v okviru katerega bi se prihranki generirali predvsem z zniževanjem nezdravstvenega oziroma administrativnega kadra, saj na ta način ne bi trpela kakovost in dostopnost storitve za uporabnika.

Zviševanje prispevkov ni primerna pot

Po njihovem mnenju je prostora za optimizacijo nedvomno dovolj, zato zviševanje prispevkov nikakor ni primerna pot. Še zlasti težko pa bi privolili v zviševanje prispevkov samo določenim kategorijam, kot si to predstavlja minister, so zapisali v sporočilu za javnost.

Sicer so pripravljeni na usklajevanje višine prispevkov med različnimi kategorijami zavezancev, vendar ne polovičarsko in ne brez jasnega cilja želenega končnega stanja. »Usklajevanje« zgolj z namenom nabirke novega denarja tako po njihovem mnenju ni sprejemljivo.

V ničemer ne bi izboljšali stanja v zdravstvenem sistemu

Opozarjajo tudi, da interventni zakon namesto predloga rešitev, ki bi vzpostavile učinkovitejše zdravstvo, ponuja zdaj že dobro znane dodatne obremenitve slovenskega gospodarstva in v ničemer ne izboljšuje stanja v zdravstvenem sistemu, pri tem pa tudi likvidnostne probleme rešuje zgolj začasno.

Po njihovem mnenju težav v zdravstvu ni mogoče preprosto prevaliti na gospodarsko krizo. Razvidno je namreč, da je bila raven prispevkov, ki so bili plačani v Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), v letu 2012 na enaki ravni kot leta 2011, medtem ko ZZZS drsi vedno globlje v rdeče številke. »V DL enostavno ne moremo privoliti v to, da se denar državljank in državljanov porablja nenadzorovano,« so zapisali.

Ne zatiskajo si oči

»Ne zatiskamo si oči pred luknjo v zdravstveni blagajni. Radi pa bi vedeli, zakaj je ta luknja nastala in kako jo bomo zamašili,« še navajajo. Minister probleme v zdravstvu nedvomno dobro pozna, prav tako pozna tudi možne rešitve, zato od njega upravičeno pričakujejo boljši predlog, so pozvali.