V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so na današnji novinarski konferenci v Ljubljani obsodili enostransko odpoved kolektivnih pogodb omenjenih dejavnosti, saj so prepričani, da za ta korak ni nobenih pravih argumentov.

Sekretar Sindikata delavcev gradbenih dejavnosti v Sloveniji pri ZSSS Oskar Komac je pojasnil, da bi lahko delodajalci predlagali le spremembo kolektivne pogodbe gradbenih dejavnosti, a so se raje odločili za njeno odpoved, ki bo v veljavo stopila sredi decembra. Kot je dejal, so nad tem zgroženi tudi v mednarodnih organizacijah.

Delodajalce motijo odpovedni roki v primeru presežnih delavcev

Po njegovih informacijah delodajalce motijo odpovedni roki v primeru presežnih delavcev, ki so v obstoječi kolektivni pogodbi daljši, kot so v novem zakonu o delovnih razmerjih. A o tem bi se dalo dogovoriti, je poudaril. V sindikatu bodo po njegovih besedah sicer preučili predlog nove pogodbe, ki ga bodo pripravili delodajalci, in pripravili tudi svojega.

Predsednik tega sindikata Dušan Zelenjak je potrdil, da je njihova naloga zato zdaj zagnati socialni dialog. A sindikat za nobeno ceno ne namerava popuščati, saj so že sedaj v veljavi stvari, ki so za delodajalce zelo ugodne, je dodal.

V Sindikatu kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije pri ZSSS so medtem predlog nove kolektivne pogodbe že prejeli.

Kot je danes povedala sekretarka tega sindikata Sonja Kos, so nad nekaterimi predlaganimi določbami zgroženi. Črtajo namreč številne varovalke, katerih namen je določanje pravil in preprečevanje zlorab na področju razporejanja delovnega časa, organizacije dela, nadurnega dela, določanja koriščenja letnega dopusta.

Pogajanja o novi kolektivni pogodbi so zdaj v mrtvem teku

To pomeni ogromne spremembe tudi na področju plač, je izpostavila Kosova. Po njenih besedah želijo delodajalci ukiniti izmenski dodatek, dodatek za delo v deljenem delovnem času, dodatek na dežurstvo, dodatek za težke pogoje dela in vplive okolja, jubilejne nagrade ter solidarnostne pomoči. Poleg tega želijo znižati dodatek za nočno delo, za nadure, za nedeljsko delo in praznike ter dodatek na delovno dobo, je nanizala.

Pogajanja o novi kolektivni pogodbi so zdaj v mrtvem teku, je razkrila. Ko se odpove celotno kolektivno pogodbo, namreč s svojimi predlogi pretiravata obe strani, dogovarjanja pa so preveč dolgotrajna, je sklenila.

Semolič verjame, da želijo delodajalci z zniževanjem delavskih pravic zvišati dobičke

Predsednik ZSSS Dušan Semolič medtem verjame, da želijo delodajalci z zniževanjem delavskih pravic zvišati dobičke in zaradi pohlepa zlorabljajo krizo. Poleg tega se boji, da je namen odpovedi kolektivnih pogodb omejitev moči sindikatov na panožni ravni in prenos pogajanj na podjetniško raven. To bi bila "katastrofa", saj so delavci na tej ravni v podrejenem položaju, je opozoril.

Delodajalci bi se morali po njegovih besedah zavedati, da bo ukinjanje nekaterih standardov uveljavilo zakon džungle in da bo ta palica udarila tudi po njih. Začel se bo namreč socialni damping, ki ga bodo izkoriščali tudi tujci, s čimer bodo uničevali slovenska podjetja, je dodal.