Kemični napad terja odločen odziv mednarodne skupnosti

Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je danes sporočil, da kemičnega napada 21. avgusta v Siriji ne smemo ignorirati in da terja terja »zelo odločen« odziv mednarodne skupnosti. Sirskemu režimu in vsem diktatorjem na svetu je namreč treba posredovati jasno sporočilo, da so kemični napadi nedopustni; neodzivnost bi bila nevaren signal, je dodal.

Na trditve Lavrova pa je dejal: »Sam sem videl dokaze, trdno sem prepričan, da je bil napad s kemičnim orožjem izveden.« Pri tem je poudaril, da ni bila sprejeta še nobena odločitev o vojaškem posredovanju v Siriji, a dodal, da bi moralo biti posredovanje, če bi se zanj odločili, "zelo kratko in usmerjeno", saj je dolgoročna rešitev za Sirijo politična, ne vojaška.

Izjavil je še, da se mora vsaka članica Nata posamezno odločiti, kako se bo odzvala na sirsko krizo, dodal pa, da bo Nato v Turčijo le poslal rakete patriot, večje vloge v sirski krizi oziroma napadu nanjo pa ne bo imel.

Ruski poslanci v ameriškem kongresu

Ruski predsednik Vladimir Putin pa je danes podprl predlog enega od svojih poslancev, da bi v ameriški kongres poslali parlamentarno delegacijo, s katero bi – skupaj z ZDA – skušali priti do rešitve glede sirske krize, poročajo ruska tiskovna agencija in mediji. »V razgovore bi radi bolj aktivno vključili poslance naše države,« je povedala predsednica Sveta federacij Valentina Matvijenko. »Senatorje in kongresnike bi radi spodbudili k dialogu z našimi partnerji,« je nadaljevala. Ti pa so dobrodošli tudi v Moskvi. »S takšnimi pogovori bi se zagotovo bolje razumeli. ZDA bi tako na koncu zasedale bolj uravnoteženo stališče in ne bi zahtevale uporabe sile v Siriji,« je zaključila.

»Dokazi« Rusije ne prepričajo

»Ni nobenih dejstev. To nas ne prepriča,« je po poročanju ruske tiskovne agencije Itar-Tass dejal Lavrov na tradicionalnem srečanju s študenti na univerzi MGIMO v Moskvi.

»Kar so nam pokazali že prej in tudi zdaj tako naši ameriški partnerji kot Francozi in Britanci, nas nikakor ne prepriča,« je predstavljene podatke ocenil ruski zunanji minister. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je Lavrov tudi dodal, da obstajajo številni dvomi glede posnetkov domnevnega napada s kemičnim orožjem, ki so objavljeni na spletu.

Rusija v bližino Sirije poslala izvidniško ladjo

Kot pravi Lavrov, je veliko dvomov. »Ni nobenih dejstev. In ko vprašaš po bolj natančnih dokazih, potem rečejo, da je vse tajno in da ti jih ne morejo pokazati. Dejansko ni nobenih dejstev, ki bi podprle mednarodno sodelovanje,« je še dejal Lavrov.

Ruski vojaški vir je medtem ruski tiskovni agenciji Interfax dejal, da je Rusija poslala na morje blizu Sirije izvidniško ladjo. Izvidniška ladja črnomorske flote je v nedeljo zvečer začela svojo pot proti »določenemu območju v vzhodnem Sredozemlju, kjer bo zbirala operativne informacije v regiji, kjer se stopnjuje konflikt«, je povedal vir po poročanju AFP.

Erjavec: Za Slovenijo je nesprejemljivo zlasti, da se kemično orožje uporablja proti civilnemu prebivalstvu

Zaradi krize v Sirije se bo v torek sestal slovenski svet za nacionalno varnost, je ob prihodu na Strateški forum Bled napovedal zunanji minister Karl Erjavec. »Počakati je treba na rezultate inšpektorjev ZN, ki bodo povedali, kaj se je v resnici dogajalo v Siriji. Zdi pa se, da je režim (Bašarja al) Asada uporabil kemično orožje,« je dejal.

Spomnil je, da se bodo v četrtek in petek v litovskem Vilniusu na neformalnem zasedanju zbrali zunanji ministri EU, pridružil pa se jim bo tudi ameriški zunanji minister John Kerry. »On nam bo iz prve roke povedal, kakšna je nadaljnja politika ZDA v zvezi s krizo v Siriji.«

»Gotovo pa je stališče Slovenije, da je za nas nesprejemljivo, da se uporablja kemično orožje, še zlasti proti civilnemu prebivalstvu,« je še poudaril Erjavec. »Če bomo to dopuščali kot mednarodna skupnost, potem se nam ne piše nič dobrega,« je dodal.

Erjavec obžaluje, da ni mogoče najti politične rešitve

Izrazil je še obžalovanje, da »ni mogoče najti politične rešitve« in da ni soglasja v Varnostnem svetu ZN. »Eden od panelov BSF se nanaša tudi na Mednarodno kazensko sodišče in na inštrumente, ki jih nimamo za preprečevanje množičnih kršitev človekovih pravic,« je še spomnil in dejal, da bi morali tisti, ki so povzročajo tovrstne množične kršitve človekovih pravic, odgovarjati pred ICC.

Bratuškova: Zločini se morajo nehati

Krize v Siriji se je v otvoritvenem nagovoru BSF dotaknila tudi premierka Alenka Bratušek in obžalovala, da se mednarodna skupnost ni zmožna lotiti reševanja tega konflikta. »Pogovori v VS ZN morajo pripeljati do odločitev in dogovora o poti naprej. Zločini se morajo nehati, primer Sirije pa bi moralo prevzeti Mednarodno kazensko sodišče,« je dejala.

Zavzela se je tudi za nadaljevanje bližnjevzhodnega procesa, v okviru katerega je treba najti rešitev za mirno sobivanje dveh držav. »Zdaj je pravi čas, da se doseže napredek in upam, da bodo sedanji pogovori pripeljali do pozitivnih rezultatov. Potrebujemo dobre novice iz regije,« je še dejala slovenska premierka.

Obama bo za odobritev napada zaprosil kongres

Potem ko je ameriški predsednik Barack Obama v soboto sporočil, da bo za odobritev napada na Sirijo zaprosil kongres, je njegova administracija takoj začela z intenzivnim lobiranjem pri kongresnikih.

Obama, podpredsednik Joe Biden in drugi člani Obamovega kabineta so imeli že v nedeljo telefonske pogovore z nekaterimi člani predstavniškega doma in senata, z njimi pa bodo nadaljevali tudi danes, ko v ZDA praznujejo dan dela.

V kongresu se je sicer v nedeljo popoldne na tajnem briefingu o dogajanju v Siriji zbralo okoli 70 članov kongresa. Kot poroča AFP, je bilo po srečanju veliko kongresnikov še vedno neodločenih glede podpore za napad.

Obamo bo danes v Beli hiši obiskal vplivni republikanski senator John McCain, ki je v nedeljo dejal, da še ni prepričan, ali bo podprl resolucijo, ki jo je v kongres poslal Obama.

Kerry pravi, da imajo dokaze

ZDA so sirski režim pod vodstvom predsednika Bašarja al Asada obtožile, da je 21. avgusta v napadu v predmestju Damaska uporabil kemično orožje. V napadu je po ameriških podatkih umrlo 1429 ljudi. V nedeljo je ameriški državni sekretar John Kerry dejal, da imajo dokaze, da je režim uporabil sarin, smrtonosni živčni plin, ki so ga razvili nacistični znanstveniki leta 1938, in ki povzroči smrt v nekaj minutah.

Sirija naj bi imela arzenal kemičnega orožja, ki velja za enega največjih na Bližnjem vzhodu, vendar pa ni jasno, kaj vsebuje in kako velik dejansko je. Francija je v nedeljo napovedala, da bo v kratkem razkrila tajne dokumente, ki vsebujejo podatke o sirskem arzenalu kemičnega orožja.

Po poročanju francoskega časopisa Journal du Dimanche Sirija zaloge kemičnega orožja kopiči skoraj 30 let, njen arzenal pa naj bi vseboval več kot 1000 ton kemičnih plinov, med njimi tudi sarin in iperit. Tajni dokumenti naj bi razkrivali tudi, da sirski znanstveniki razvijajo živčni plin, ki je veliko bolj toksičen od sarina.

Sirija ena od redkih držav, ki ni podpisala konvencije o kemičnem orožju

Sirija je sicer ena od redkih držav, ki ni podpisala konvencije o kemičnem orožju, poroča AFP. Program razvijanja kemičnega orožja je s pomočjo Egipta in takratne Sovjetske zveze začela v 70. letih prejšnjega stoletja.

V 90. letih prejšnjega stoletja je Siriji pri razvoju kemičnega orožja pomagala Rusija, od leta 2005 pa tudi Iran, kažejo podatki Pobude o jedrski grožnji (NTI), neodvisne organizacije, ki raziskuje podatke o orožju za množično uničevanje.