Slovenija obžaluje, da se ne najde politična odločitev

»Smo zelo zaskrbljeni glede na dogodke. Stališče Slovenije ves čas je, da bi našli politično rešitev, ampak vidimo, da te politične rešitve ni,« je Erjavec povzel stališče Slovenije. »Mi budno spremljamo, kaj se dogaja, obžalujemo pa, da se ne najde politična rešitev, ki bi bila pa nujna v okviru Varnostnega sveta Združenih narodov. Tako da Slovenija obžaluje, če bi prišlo do posredovanja,« je še dejal.

Erjavec je tudi pojasnil, da »Slovenija zaenkrat ni dobila nobenega zaprosila v zvezi s koalicijo voljnih«, ki bi sodelovala pri morebitnem vojaškem posredovanju v Siriji. Tudi zaprosila za kakršenkoli prelet skozi slovenski zračni prostor, ki bi bilo povezano s posredovanjem v Siriji, zaenkrat nismo dobili, je povedal.

Na ministrstvo za zunanje zadeve (MZZ) smo povprašali, ali in kako bo Slovenija odgovorila v primeru napada na Sirijo. MZZ je v svojem odgovoru vnovič opozoril, da je ministrstvo takoj po napadu v predmestjih Damaska tega najostreje obsodilo in izrazilo resno zaskrbljenost nad poročili, da je bilo v napadu domnevno uporabljeno kemično orožje. »Ocenili smo, da gre za resne obtožbe in možno grobo kršitev mednarodnih standardov, zato zahteva dogodek čimprejšnjo preiskavo. Od sirskih oblasti, pa tudi od uporniških borcev na terenu pričakujemo, da inšpektorjem Združenih narodov omogočijo neomejen dostop do relevantnih območij in vseh virov informacij, da bodo lahko čimprej uspešno zaključili preiskavo,« so zapisali na MZZ.

Na zunanjem ministrstvu so vnovič poudarili, da je Slovenija vseskozi zagovarjala diplomatsko (mirno) rešitev sirske krize oz. vzpostavitev vsesirskega dialoga o prihodnosti države. »Čimprejšnji sklic konference Ženeva II še vedno ocenjujemo kot pravi korak v tej smeri,« so ocenili in dodali, da storilci zločinov v Siriji ne smejo ostati nekaznovani. »Slovenija zato posebej poudarja nujnost prenosa vseh vojnih zločinov in zločinov zoper človečnost - tudi zadnjega napada v okolici Damaska - v pristojnost Mednarodnega kazenskega sodišča.« Slovenija prav tako verjame, da bo mogoče najti ustrezno politično rešitev znotraj ustreznih mednarodnih institucij, so še sporočili iz MZZ.

Za kemični napad nedvomno odgovoren Asad

»Z našo vojsko delamo na opcijah, pogovarjal sem se s svojo ekipo nacionalne varnosti. Če je Asadov režim uporabil kemično orožje proti lastnemu prebivalstvu, bo to spremenilo naše kalkulacije. Ne le zaradi mednarodnih norm, ampak tudi zaradi interesa Amerike,« je dejal Obama in dodal, da ni dvoma, da je za napad 21. avgusta odgovoren Asadov režim.

»Ugotovili smo, da je napade izvedel Asadov režim in če je temu tako, potem morajo biti mednarodne posledice. Pregledali smo vse dokaze in ne verjamemo, da ima opozicija kemično orožje. Glede na to, da so bile uporabljene rakete, ne verjamemo, da bi lahko napade izvedla opozicija,« je povedal Obama ter obenem zagotovil, da nima nobenega interesa za dolgotrajen spopad s Sirijo.

Obama napovedal »močan signal« Bašarju Asadu

»Vendar pa moramo zagotoviti, da ko države kršijo mednarodne norme glede orožja, kot je kemično, ki nas lahko ogroža, za to odgovarjajo,« je dejal Obama. Ni pa predstavil nobenega konkretnega dokaza o krivdi za uporabo kemičnega orožja. Glede vojaškega posredovanja se še odloča, a zagotavlja, da bo ameriški odgovor poslal močan signal Bašarju al Asadu.

Na vprašanje o tem, kakšna bi bila pravna utemeljitev vojaškega napada na Sirijo, je Obama odgovoril, da so se z uporabo kemičnega orožja kršili Ženevski protokoli iz leta 1925. Ti so prepovedali uporabo kemičnih plinov v vojskovanju. Bela hiša je pred tem navedla tudi konvencijo o kemičnem orožju iz leta 1992, ki prepoveduje tudi izdelavo in kopičenje tega orožja.

ZDA so se sposobne same odločiti o ukrepanju

Sicer pa je tiskovna predstavnica State Departmenta Marie Harf sporočila, da so ZDA pripravljene tudi same napasti Sirijo, potem ko se je britanska vlada odločila, da bo z morebitnim ukrepanjem počakala dokler preiskovalci ZN ne bodo poročali o okoliščinah napada s kemičnim orožjem pretekli teden v predmestju Damaska.

Odločitev britanske vlade o čakanju na poročilo, kar lahko traja več dni ali tednov, in napoved, da bo London potem od Varnostnega sveta zahteval resolucijo, ki bi odobrila napad, je malce pomirila strahove, da bo do vojaškega posredovanja v Siriji prišlo že kmalu.

Vendar pa le za kratek čas, saj je Harfova v sredo povedala, da ZDA pomoči ne potrebujejo. »Našega odgovora ne more zadrževati nenehna trma Rusije v ZN. Položaj je tako resen, da zahteva odgovor,« je dejala.

Prav tako v sredo je tudi britanski zunanji minister William Hague, ki se je pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem, dejal, da so se ZDA sposobne same odločiti o ukrepanju.

Britanski parlament na izrednem zasedanju o Siriji

Britanski parlament se bo danes sestal na izrednem zasedanju, na katerem bo razpravljal o odgovoru na domnevni napad s kemičnim orožjem pred tednom dni v Siriji. Po pričakovanjih naj bi premier David Cameron poslance poskušal prepričati v sodelovanje Velike Britanije v vojaškem posredovanju, ki se zdi iz dneva v dan bolj verjetno.