Obrambni ministrstvi Slovenije in Hrvaške se bosta še dogovorili o tem, kolikšen obmejni pas bi tako sodelovanje zajemalo, standardni operativni postopek pa bi vključeval sodelovanje pri gašenju s helikopterji in gasilnimi letali, je po srečanju z gasilci, vodji intervencij in poveljniki sodelujočih enot, ki so sodelovali pri gašenju nedavnih požarov na Krasu, povedal poveljnik Civilne zaščite RS Srečko Šestan.

Na srečo do eksplozij ni prišlo

Minister za obrambo Roman Jakič in Srečko Šestan sta si danes ogledala požarišči zadnjega velikega požara na območju Trstelja ter nedavnega požara nad Budanjami pri Ajdovščini. Preiskava o požaru še poteka, po prvih ocenah naj bi na območju Trstelja nastalo za okrog 22.000 evrov škode.

Ob tokratnem požaru na Trstelju je obstajala možnost, da bi zaradi požara prišlo tudi do eksplozij neeksplodiranih ubojnih sredstev, saj je preko tega območja potekala frontna linija prve svetovne vojne. Na srečo do eksplozij ni prišlo, saj je na tem območju gorelo že leta 2006. Prav tako se ogenj ni razširil vse do roba dveh najbližjih vasi, Lipe in Škrbine, ter ni ogrozil Stjenkove koče na vrhu Trstelja.

Pri gašenju požara na Trstelju je sodelovalo 850 gasilcev, 40 pripadnikov drugih služb, 210 gasilskih vozil in dva helikopterja Slovenske vojske.

V avgustu so idealne razmere za požare

Na Trstelju je gorelo na težko dostopnem in močno zaraslem terenu, pogorelo pa je 28,7 hektarov, od tega 22 hektarov gozda. Po besedah namestnika poveljnika Gasilske zveze Slovenije Darka Muhiča so bile v avgustu idealne razmere za požare, saj so bile temperature nad 30 stopinj, sončno obsevanje je bilo med 12 in 13 ur, padavin pa ni bilo.

Kot je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, je bil požar po vsej verjetnosti podtaknjen, saj bi zaradi različnih drugih razlogov težko zagorelo sredi noči in to neposredno ob cesti. Vzroke požara zato sedaj preiskujejo pristojne službe.