Poznate koga, ki še ni vključen v spletno omrežje facebook? Seveda obstajajo tudi taki posamezniki, vendar jih je, vsaj med mladimi, resnično malo. In biti del največjega virtualnega omrežja pomeni tudi objavljati vsebine o tem kaj počnemo, kje smo bili. Vsaka dobra objava pa mora biti seveda podkrepljena s kontrastno fotografijo, ki nam jo pomaga ustvariti kakšna od priljubljenih aplikacij.

Prav pri teh fotografijah pa se pojavi sledeča težava. Vsaka tovrstna objava namreč poleg vizualne slike razkriva tudi podatke o natančni lokaciji in času zajema. Težava nastopi, ko se iz zaporedja objav lahko razbere vzorce vedenja in posameznikovih navad. To pa je še posebej sporno pri fotografijah otrok.

Pri omenjenem gre za shranjevanje meta podatkov (metadata). To so nekakšni skriti podatki o podatkih. S pomočjo teh lahko računalniški programi razberejo, na primer, s kakšno programsko opremo je bila datoteka ustvarjena, kdo jo je ustvaril, ipd. Metadata podatki pri formatih fotografij JPEG razkrivajo kdo je avtor, kakšne so nastavitve naprave, in prostor ter čas nastanka. Ko tovrstno vsebino objavimo na družbenem omrežju, se metapodatki shranijo tudi tam. S pomočjo določenih brezplačnih aplikacij pa lahko kdorkoli razbere natančne podatke o naši zasebnosti.

Kot prikazuje prispevek medijske hiše NBC, so na ta način zelo ogroženi otroci. Novinar je denimo z lahkoto ugotovil kje je spalnica določene deklice, kam in kdaj hodi v šolo, v katerem parku se pogosto zadržuje in tako naprej.

Običajne kamere v večini primerov ne predstavljajo nevarnosti, da bi preko fotografij nevede razkrivali tudi našo lokacijo. Težava so predvsem mobilniki, ki omogočajo uporabo GPS storitev. Če ne želite, da preko objav fotografij razkrivate tudi vašo lokacijo, se v menijo mobilnika sprehodite do nastavitev, lokacijske storitve in uredite GPS nastavitve.