Kot so sporočili z ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, želijo s spremembami zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev in zakona o socialno varstvenih prejemkih izboljšati položaj socialno najbolj ogroženih skupin prebivalstva in povečati dostopnost do pravic iz javnih sredstev za ljudi, ki jih res potrebujejo.

Hkrati želijo ohraniti temeljna načela, ki jih je prinesla nova socialna zakonodaja: enotno vstopno točko, preglednost in ciljanost prejemkov, pravičnost in preprečevanje zlorab. Zato je po njihovih navedbah izrednega pomena, da se sprejmejo spremembe in se ureditev izboljša na način, da se ljudem vrne občutek delovanja socialne države.

Na ministrstvu so izrazili tudi veselje nad pozitivnimi odzivi, ki so jih prejeli. Poudarili so, da so v času javne razprave organizirali tudi sestanke z zainteresiranimi skupinami, med drugim s sindikati in predstavniki Zveze društev upokojencev Slovenije ter lokalnih skupnosti.

Prihodnje leto celovita prenova obeh zakonov

Ker spremembe prinašajo tudi dodatna finančna sredstva, vseh predlogov na ministrstvu ne bodo mogli uresničiti, vztrajali pa bodo pri na najbolj nujnih spremembah. Za prihodnje leto medtem pripravljajo celovito prenovo obeh zakonov, predvsem z vidika dodatne poenostavitve postopkov pri uveljavljenju pravic, tako da bo tudi takrat mogoče uveljaviti nekatere pripombe in predloge, ki so bili dani v tokratni javni razpravi.

Po pregledu pripomb bo sicer ministrstvo predloga zakonov pripravilo za obravnavo na seji vlade, nato pa bosta poslana v obravnavo v DZ. Spremembe naj bi začele veljati z novim letom.

O socialnovarstveni reformi so danes spregovorili tudi sindikalisti. Izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Goran Lukič je pohvalil usmeritev sprememb pri reformi in izrazil upanje, da se bodo popravki napak resnično nadaljevali. A nekatere zadeve kljub temu ostajajo odprte, je opozoril. Izpostavil je zlasti pomisleke o dodatku za aktivnost, vezavi odtujitve premoženja na varstveni dodatek in znesku oziroma zamrznitvi zneska minimalnega osebnega dohodka.