Tomaž F. Lovše, eden najvplivnejših ljudi pri nas in še donedavna eden najbogatejših Slovencev, je noč preživel v priporu na policijski postaji v Mostah.

Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) so mu odvzeli prostost zaradi suma storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja in pridobitve najmanj devetih milijonov evrov protipravne premoženjske koristi na škodo Dinersa oziroma trgovcev. Za očitana kazniva dejanja mu grozi do osem let zaporne kazni. V okviru preiskave, ki se je začela v sredo, so pridržali tudi enega od dveh nekdanjih direktorjev družbe Diners Club Slovenija Saša Pušnika, medtem ko naj bi se tretji osumljeni Anton Horvatič, prav tako zakoniti zastopnik Dinersa, včeraj vračal iz tujine.

Bodo Lovšetu zaradi begosumnosti odredili pripor?

Lovše in Pušnik naj bi bila predvidoma šele danes opoldne zaslišana pred preiskovalno sodnico. Ob tem naj bi obstajala velika verjetnost, da bodo Lovšetu, ki ga zastopa odvetnik Aleksander Čeferin, podaljšali pripor zaradi begosumnosti. S propadom Dinersa je namreč izgubil eno svojih zadnjih poslovnih vezi s Slovenijo. Navsezadnje tudi njegova družina biva v tujini, kjer ima sam vrsto let stalno prebivališče (na Hrvaškem in v Monaku). S tem je kljub številnim preteklim obveznostim v Sloveniji dobil status davčnega nerezidenta (dohodnino plačuje le od dohodkov, ustvarjenih v Sloveniji).

Čeprav je Lovše po nedavnem sporazumu med ameriškim franšizodajalcem, poslovnimi bankami in novim lastnikom franšize Diners Erste Card glede poplačila večmilijonskih dolgov do trgovcev verjetno pričakoval, da se je rešil odgovornosti za nastale težave, se je motil. Policija se je na podlagi lastne dejavnosti in prijave, ki jo je verjetno podala Banka Slovenije (tam tega včeraj niso komentirali), lotila preiskovanja, kje so končala sredstva trgovcev.

Neporavnani dolgovi do trgovcev so se kopičili

Tako so na območju policijskih uprav Ljubljana in Koper opravili 14 hišnih preiskav, je včeraj pojasnil direktor NPU Darko Majhenič. V preiskavi, ki jo usmerja specializirano državno tožilstvo, pri njej pa sodeluje 50 preiskovalcev NPU in šest policistov, so iskali dokaze o domnevnih nepravilnosti pri poslovanju Dinersa.

Preiskali so več poslovnih in zasebnih prostorov in zasegli materialne dokaze, ki bodo služili kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku. Včeraj so se lotili pregledovanja zaseženega gradiva, nadaljevali z zbiranjem obvestil, izvajali pa tudi zaslišanja.

Kot je znano, je Diners izgubil dovoljenje za opravljanje plačilnih storitev, ker je sredstva na veliko posojal drugim Lovšetovim družbam in posledično ni mogel več pokrivati zapadlih obveznosti do slovenskih trgovcev. Po neuradnih podatkih naj bi Lovše in njegova soproga Anita Tunjič Lovše, ko je bilo že znano, da je Diners pred odvzemom licence, v enem dnevu mimo pravil dvignila večje vsote denarja. Ko smo Lovšeta pred tedni spraševali, ali so na črni Dinersovi kartici, ki jo uporabljata s soprogo, res večje neporavnane obveznosti, nam je odvrnil, da to ne drži, in nam v primeru objave zagrozil z vsemi pravnimi postopki.

Sredstva nakazovali drugim Lovšetovim družbam

Kje so končala sredstva družbe, ki je služila kot vmesni člen med uporabniki Dinersovih kartic in trgovci, najbrž ve le Lovše. Po dostopnih informacijah je dva milijona evrov prek družbe DC Finance končalo v Italiji, leta 2011 pa je bil Diners tudi solastnik ameriškega podjetja, prek katerega je Lovše za kar 14 milijonov dolarjev kupil vilo v Miamiju na Floridi. Na drugi strani je DC Finance, v kateri so imeli trgovci ujetih 25 milijonov evrov od obročnih plačil, nakazal več sto tisoč evrov Lovšetovemu podjetju na britanske Deviške otoke. Nepojasnjenih je za 3,5 milijona evrov posojil.

Koliko tega denarja je Lovše vrnil Dinersu, če sploh kaj, ni znano. Dejstvo pa je, da je Lovše kupnino za italijanski Diners, s katero naj bi po lastnih besedah poravnal zapadle dolgove slovenskega Dinersa do trgovcev, v resnici namenil za poplačilo 30-milijonske kreditne linije do Diners Club Italia, ki je bila zavarovana z njegovimi osebnimi poroštvi. Če bi organi pregona Lovšetu dokazali krivdo za oškodovanje Dinersa, ki bo najverjetneje končal v stečaju, in na podlagi tega sprožili postopke odvzema premoženja, bodo imeli vsaj v Sloveniji pri tem veliko težav.

Premoženje v Sloveniji zaščiteno, v tujini obremenjeno

Lovše namreč obubožani Diners obvladuje preko svojega podjetja na britanskih Deviških otokih. Po drugi strani ima na vili na Floridi že vpisano kar 8,4 milijona evrov visoko bančno hipoteko, luksuzna jahta z imenom Anita pa se že dalj časa neuspešno prodaja za štiri milijone evrov.

Ne gre sicer pozabiti podjetja T. F. Lovše, ki je pred leti na slovenskem trgu prodajalo plovila. Po zadnjih podatkih je upravljalo s kar okoli devetimi milijoni evrov premoženja. Vendar ima na Lovšetovem lastniškem deležu že nekaj časa vpisano 1,35-milijonsko plombo Factor banka.

Omenimo še 205 kvadratnih metrov veliko stanovanje v Zupančičevi jami v Ljubljani. Trenutno je njegova uradna lastnica Anita Tunjič Lovše, ki ga je leta 2008 kupila ravno od podjetja T. F. Lovše. Zanimivo je nanj junija 2012, tik pred uradnim začetkom postopkov Banke Slovenije proti Dinersu, zaščitila z vpisom 750.000 evrov zemljiškega dolga.