Tanja Schellander, študentka Fakultete za družbene vede, je študentski dom v teh dneh uporabila zgolj kot točko za iskanje stanovanja v Ljubljani, saj ji bo odločba konec tega študijskega leta potekla. »Zaradi vročine v sobi se poleti izogibam spanju v študentskem domu, saj je komaj znosno. Tudi v jutranjih urah je zaradi lege na vzhod že vroče v sobi. Do večera se komaj kaj shladi.« Ugotavlja, da je Rožna dolina v poletnem času bolj prazna, saj večina študentov med poletjem biva doma ali je na dopustih. Poleti so v nekaterih sobah nastanjeni udeleženci poletnih šol, ki domove nekoliko oživijo, Schellandrova dodaja, da vseeno ni tistega vzdušja, ki vlada v študentskih domovih med letom.

Nad vročino je potarnala tudi Sonja Zupančič, študentka Filozofske fakultete, ki je hitela »proti ohladitvi«, kot je označila dom. V študentskem domu v Ljubljani je ostala zaradi poletnega dela, čaka jo še tudi en neopravljen izpit. »V domu je nevzdržno vroče, zato pa delam. V službi imamo vsaj klimo.« Zala Valenčič je del počitnic namenila raziskavam, ki jih opravlja za praktičen del diplomske naloge na Medicinski fakulteti, zato je tudi ostala čez poletje v študentskem domu. Dejala je, da je večji del dneva ni v domu, zato vročine ne občuti. »Na srečo imam sobo obrnjeno na senčno stran, v študentski dom pa se tako ali tako vračam šele proti večeru, ko temperature začnejo upadati.«

Rok Arhar in Aleksander Vidmar, ki stanujeta v domu na Kardeljevi ploščadi, sta se hladila na majhnem balkonu na koncu hodnika. Študenta Fakultete za družbene vede na vprašanje, če je v sobah vroče, odgovorita s soglasnim vzdihom. »Študenti si na okna namestijo odbojno folijo, nekateri brisače, najbolj iznajdljivi imajo v sobah celo prenosne klimatske naprave. Večina pa jih ima v sobah ventilatorje.« Arhar ostaja v Ljubljani, ker išče poletno delo, doma ga ne najde. Vidmar ga je že našel kar v študentskega domu, kjer čez poletje dežura na recepciji.

Bodoča absolventka Upravne fakultete Katja Kobe je prišla v Rožno dolino samo oddat vlogo za ponovno vselitev v študentski dom, prejšnje leto je ta status zaradi študijske izmenjave v tujini namreč zamrznila. Naslednje leto bi se rada vselila nazaj.

Kljub temu, da v okolici študentskih domov vlada mrtvilo, je večina postelj v študentskih domovih vsaj »uradno« zasedenih. Uprava Študentskih domov v Ljubljani trenutno beleži 1152 prostih mest od skupno nekaj manj kot 7500 vseh razpoložljivih mest v Ljubljani. Koliko študentov je odsotnih in koliko časa njihove postelje ostajajo nezasedene, ne beležijo.

Študenti, ki bi v prihodnjem študijskem letu želeli bivati v študentskem domu, morajo prošnjo sicer oddati do 12. avgusta 2013. Rok za oddajo prošnje za podaljšanje bivanja pa je 20. avgust.