Delfini se lahko še po dvajsetih letih spominjajo nekdanjih »prijateljev«, ki jih prepoznajo po njihovem individualnem žvižgu, kljub temu, da tega žvižga že nekaj let niso slišali. V tem pogledu njihov spomin dela enako dobro kot človeški, poroča ameriški raziskovalec Jason Bruck. Bruck je preučeval vsega skupaj 43 odraslih delfinov, ki živijo v različnih živalskih vrtovih in delfinarijih. Nekateri od njih so v preteklosti več mesecev ali celo let živeli skupaj, preden so jih premostili v različne nove domove. Bruck, ki sicer dela na univerzi v Chicagu, je tako delfinom predvajal znane in neznane delfinje »žvižge« in jih pri tem opazoval, kako se bodo nanje odzivali.

Delfini se med seboj kličejo po imenih

Značilni žvižgi so podobno kot pri ljudeh imena. Vsaka žival se v mladih letih nauči svojega značilnega žvižga, s katerim se predstavi drugim delfinom. Očitno pa te živali žvižge uporabljajo tudi zato, da drug drugega usmerjeno nagovarjajo. In kako je raziskovalec prepoznal, da je delfin določen predvajani zvok slišal že prej in ga prepoznal? Delfinom je najprej predvajal številne njim nepoznane žvižge, in to tako dolgo, dokler se niso delfini očitno začeli ob teh zvokih dolgočasiti in jih ignorirati. V tistem trenutku pa jim je predvajal zvok delfina, ki so ga poznali in s katerim so v preteklosti skupaj živeli. Več kot očitno je takoj spet pridobil njihovo pozornost in priplavali so do zvočnika, začeli okrog njega krožiti in izvajati svoj lasten žvižg, kot bi se z njim pogovarjali.

Dolžina obdobja, ki sta ga dva delfina preživela skupaj, spol in sorodstvena povezava na spomin oziroma prepoznavanje znanega žvižga ne vplivajo. Njihov spomin je v tem pogledu enako dober kot človeški in očitno boljši kot pri številnih drugih živalskih vrstah.